Κυριακή 8 Σεπτεμβρίου 2013

Τζάμπα ήττα!

Αν και καλύτερος ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να επιβληθεί του ΄Άρη και έχασε με σκορ 1-2.

Ο Ολυμπιακός Βόλου κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο αλλά με ένα αυτογκολ του Ακόστα και ένα αμυντικό λάθος στο άκρο της άμυνας,ο Άρης μπόρεσε να σκοράρει στις ουσιαστικά μοναδικές ευκαιρίες που είχε.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν αρκετά καλοί μέχρι το 60' οπότε και θα μπορούσαν είχαν πετύχει περισσότερα από το ένα γκολ.Έχοντας ξεπεράσει την «ψυχρολουσία» του γρήγορου αυτογκόλ οι ερυθρόλευκοι κυκλοφορούσαν με άνεση την μπάλα και από την δεξιά πλευρά με τον Μπρέσκα ,ο οποίος είχε την βοήθεια του Γιαλούση,δημιουργούσαν «ρήγματα» στην άμυνα των Θεσσαλονικέων.

Μετά την ανάπαυλα ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά έδειξε ανεπηρέαστος από τις αλλαγές για να...«κάτσει» στο 60' και έπειτα.Η εικόνα της ομάδας άλλαξκε προς το χειρότερο και το «πλήρωσε» ακριβά,αφού στην ουσιαστική πρώτη του ευκαιρία ο ΄Αρης σκόραρε,πήρε το κεφάλι στο παιχνίδι και παρά τις όποιες προσπάθειες ,έφυγε νικητής από το Πανθεσσαλικό.

Ο Ολυμπιακός «έχασε» ένα παιχνίδι που άξιζε σαφώς κάτι παραπάνω,αλλά ακόμα κι έτσι φανήκαν οι αδυναμίες της ομάδας ,έμπροσθεν με την έλλειψη καθαρόαιμου σέντερ φορ,αλλά και στην άμυνα ,όπου η ομάδα πρέπει επιτέλους να πάψει να δίνει «εύκολα» γκολ στους αντίπαλους επιθετικούς!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός Βόλου (Γιώργος Βαζάκας):Γκίτκος, Καρράς (46' Γιαλούσης), Κατσιαρός (72' Κόμνος), Κωστούλας (87' Μπόρας), Μελίσσης (57' Αρβανίτης), Ρόκας (46' Ολίσε), Καπετάνος (46' Πινδώνης), Κατσίκης (46' Πόνσε), Ακόστα (46' Γιενγκά), Μπρέσκα (58' Δεινόπαπας), Γκέσιος (46' Ντινόπουλος).

Άρης (Δημήτρης Μπουγιουκλής): Μπουζάνης, Ψυχογιός (65' Νταμαρλής), Παπαδόπουλος (54' Οικονόμοπουλος), Μαργαρίτης (66' Τσουκάνης), Καρασαλίδης, Κύργιας (46' Ηρακλής), Ιμπέ (56' Μανιάς), Τάτος (57' Σουνάς), Ελσνερ (54' Τριανταφυλλάκος), Καραγιάννης  (75' Γιαννίτσης), Αγγελούδης (46' Αγκάνθο).

Παρακολουθήσατε από το VolosFans λεπτό προς λεπτό την ροή του αγώνα:
  • Ο 'Αρης είναι με υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο του.
  • Το Πανθεσσαλικό μετά από καιρό «βλέπει» και "λίγο" κόσμο στις κερκίδες του....Πάνω από 8.000 φίλαθλοι στο γήπεδο!
  • Ανάμεσά τους και περίπου 50 φίλοι του Άρη.
  • 3' Γκολ! 0-1... πρώτη επίθεση για τον Άρη και αυτογκόλ για τον Ακόστα,ο οποίος σε μία προσπάθεια ανυποψίαστη προσπαθόντας να απομακρύνει την μπάλα την στέλνει στα δίχτυα του Γκίτκου.
  • 6' Ο Μπρέσκα στην πρώτη προσπάθεια του Ολυμπιακού,ο Μπουζάνης μπλοκάρει το σουτ του.
  • 15′ Nέο σου του Μπρέσκα, περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπουζάνη.
  • 20′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ: Συρτή σέντρα του Κατσιαρού από τα αριστερά και ο Ακόστα με σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-1.
  • O Ολυμπιακός κυριαρχεί στο γήπεδο!26′ Νέα σέντρα του Μπρέσκα από τα δεξιά, ο Κατσιαρός βρέθηκε αμαρκάριστος έκανε πλασέ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις  άουτ.
  • 31′ Σέντρα του Μπρέσκα, σουτ του Κατσίκη, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μπουζάνη.
  • 35' Κίτρινη κάρτα στον Έλσνερ για δυνατό μαρκάρισμα στον Στάθη Ρόκα.
  • Τέλος ημιχρόνου...
  • Επεισόδια έγιναν μεταξύ των οπαδών του Άρη ,οι οποίοι επιτέθηκαν προς το μέρος των φίλων του Ολυμπιακού.Αξιοσημείωτο πως οι Αριανοί δεν επιτέθηκαν σε μέρος που υπήρχαν οργανωμένοι φίλοι του Ολυμπιακού,αλλά σε σημείο που καθόταν οικογένειες.Μετά από αυτό ακολούθησε σύρραξη αφού οι οργανωμένοι του Ολυμπιακού κινήθηκαν εναντίων τους.Η επέμβαση της αστυνομίας και η αποχώρηση των οπαδών του Άρη σήμανε την λήξη της αναστάτωσης.
  • Αλλαγές για τον Ολυμπιακό:Γιακούσης στη θέση του Καρρά , Αρβανίτης στην θέση του Μελλίση,Ολίσε στην θέση του Ρόκα,Πινδώνης στην θέση του Καπετάνου, Πόνσε στην θέση του Κατσίκη,Δεινόπαπας στην θέση του Μπρέσκα
  • 47' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό Βόλου!!Ο Ντινόπουλος έκανε δυνατό σουτ που τράνταξε το δοκάρι του Μπουζάνη
  • 55' Μεγάλη ευκαιρία για τον Γιενκά που δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του σε σέντρα του Μπρέσκα.
  • 64' Γκολ για τον Άρη...ο Ψυχογιός ξέφυγε από τον Κατσιαρό από την πλευρά του και νίκησε τον Γκίτκο. Κόντρα στην ροή του αγώνα ο Άρης προηγείται!
  • 75' Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να είναι κυρίαρχος του παιχνιδιού.Έχει την πλήρη κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορεί να σκοράρει.
  • 85΄Κίτρινη κάρτα στον Ολίσε.
  • 86΄Σέντρα του Δεινόπαπα ,δεν θα βρεθεί κάποιος να σπρώξει την μπάλα και ο Μπουζάνης την απομακρύνει.
  • 86΄Κίτρινη κάρτα στον Τσουκάνη.
  • 89' Σέντρα του Πόνσε ,ο Ντινόπουλος δεν μπόρεσε να σκοράρει.