Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2009

Δεύτερο συνεχόμενο διπλό!

Το δεύτερο συνεχόμενο διπλό πέτυχε ο Ολυμπιακός καταφέρνοντας να ανέβει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.
Η ομάδα μας κατά περιόδους πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και θα μπορούσε με ένα τρίτο γκολ να μην καρδιοχτυπήσει τους 500 και πλέον φίλους του που στο τέλος του αγώνα έστησαν πραγματικό πάρτι στις κερκίδες του γηπέδου της Δράμας

Ο Ολυμπιακός άρχισε το παιχνίδι με τους:
Κολίτσι,Αλβαρεζ,Μπουλούτ,Αρβανίτη,Κοτίτσα,Κακαρά,Ζαραδούκα,Μόνχε,Ροτζέριο,Ουμπιντες, Χανιώτη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πίεσε από την αρχή.Στην δεύτερη ουσιαστική επίσκεψή του στην περιοχή της Δόξας ευτύχησε να ανοίξει το σκορ.Ο Ομπιντες για μία ακόμα φορά έβγαλε «συστημένη» σέντρα στον Ροτζέριο και αυτός με κεφαλιά «ψαράκι»έκανε το 0-1.Η απάντηση της Δόξας ήρθε στο 13' αλλά ο Κολίτσι μπλόκαρε την μπάλα σε επικίνδυνη σέντρα.Ο Ολυμπιακός ήταν εμφανώς ανώτερος και φυσιολογικά ήρθε το 0-2 όταν λάθος του Άγγου το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού Ροτζέριο Μάρτινς,και με προβολή διαμόρφωσε το 0-2 υποχρεώνοντας τους 500 φίλους της ομάδας να στήσουν πραγματικό πάρτι στις κερκίδες του γηπέδου της Δράμας.

Ο Σάκης Τσιώλης έκανε νωρίς την πρώτη αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 34' με τον Κοντέων στην θέση του Ζαραδούκα  όταν ο τελευταίος το ζήτησε αφού δεν ένιωθε καλά.Η καλύτερή στιγμή για την Δόξα στο α' μέρος ήρθε από τον νεοεισελθών Μουρατίδη του οποίου η κεφαλιά στο 38' πέρασε μόλις άουτ.Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βγάλει το ημίχρονο χωρίς να δεχτεί γκολ και ο Πακάλτσης στο 42' έκανε το 1-2.Σε μία στημένη φάση η άμυνα της ομάδας του Βόλου δεν εφάρμοσε σωστά το τεχνικό off-site και ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού με γυριστή κεφαλιά μείωσε το σκορ. Μάλιστα στο επόμενο λεπτό κινδύνεψε με ισοφάριση όταν ο Κολίτσι δεν μπλόκαρε σωστά την μπάλα μετά από επιθετική ενέργεια των γηπεδούχων αλλά ο Αλβάρεζ έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
Στο β' ημίχρονο o Ολυμπιακός έδωσε χώρο στην Δόξα η οποία μέχρι και το 60' δεν δημιούργησε κάτι το αξιόλογο.Αντίθετα ο Ολυμπιακός με αντεπιθέσεις είχε ευκαιρίες για τρίτο γκολ.Στην καλύτερη από αυτές ο Αμπράμοβιτς,που είχε περάσει  στο παιχνίδι στο 46' στην θέση του Μπουλούτ,μετά από κακή απόκρουση από τον Καρατζιοβαλή και σε κενή εστία, εξω από την περιοχή πλάσαρε με την μπάλα να περνάει λίγο πιο ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι των δραμινών.Ο Τσουκαλάς για την Δόξα έφτασε κοντά στο γκολ στο 70' αλλά ο Κολίτσι απέκρουσε την μπάλα.Ο Χανιώτης θα μπορούσε να γίνει ο μοιραίος παίκτης του αγώνα όταν στο 81' ο Ουμπίντες του πέρασε πανέμορφη μπαλιά αλλά αυτός μόνος του πλάσαρε άουτ.Η Δόξα με την σειρά της είχε δοκάρι σε σουτ του Μαρκόφσκι στο 85ο λεπτό.Από κει και πέρα  οι επιθετικοί του Ολυμπιακού βρέθηκαν 3-4 φορές απέναντι στον Καρατζιόβαλη χωρίς όμως να πετύχουν το επόμενο γκολ που θα έκανε τα πράγματα πιο απλά.Αντίθετα οι γηπεδούχοι δεν έκαναν άλλη επικίνδυνη φάση στην εστία του Κολίτσι.

Ο Σάκης Τσιώλης δήλωσε μετά τον αγώναΚαι οι δύο ομάδες είναι πάρα πολύ καλές.Εμείς είχαμε τον αέρα να ελέγξουμε το παιχνίδι με τα δύο γρήγορα γκολ που πετύχαμε.Στο β' μέρος μπήκαμε να κυνηγήσουμε το τρίτο γκολ αφού θα βρίσκαμε χώρους με την Δόξα να πιέζει την ισοφάριση.Όντως η πίεση του αντιπάλου ήταν αρκετή και η τακτική των αντεπιθέσεων σωστή αφού είχαμε πιο καθαρές ευκαιρίες από την Δόξα για να πετύχουμε άλλο γκολ.Ο Ζαραδούκας βγήκε γιατί δεν ένιωθε καλά και αναγκαστήκαμε κάνουμε και κάποιες αλλαγές στο σχήμα της ομάδας
Από την άλλη πλευρά ο κος Βασιλακάκης προέβαλλε σαν δικαιολογία της ήττας της ομάδας του την κακή κατά αυτόν διαιτησία.

• Περί τις 5000 κόσμος παρακολούθησε το παιχνίδι.
  • Κίτρινη κάρτα δέχτηκαν για τον Ολυμπιακό οι Κοτίτσας ,Ζαραδούκας,Κακαράς και Κολίτσι.Στο 87' ο Λιόλιος πέρασε στην θέση του Χανιώτη.
  • Αρκετά επιθετικοί ήταν οι τοπικοί δημοσιογράφοι στις ερωτήσεις προς τον κ.Τσιώλη προσπάθησαν να επικεντρωθούν στην διαιτησία του αγώνα.
  • Έξαλλα πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε ο Πακαλτσης κάτι που προξένησε αρνητική εντύπωση στους φίλους του Βόλου οι οποίοι πριν λίγα λεπτά και κατά την έναρξη του αγώνα τον είχαν χειροκροτήσει.