Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2009

Ψυχοβγάλτης!

Σε ένα ματς «ψυχοβγάλτη» ο Ολυμπιακός κατάφερε κάνει την 4η σερί νίκη του.
Ο Ουμπίντες με δύο απευθείας εκτελέσεις φάουλ,ήταν τελικά το αντίδοτο στην σφιχτή άμυνα του Ιωνικού που πολλές φορές βρισκόταν με 11 παίκτες μέσα στην περιοχή του.

Ο Ολυμπιακός άρχισε το ματς με το εξής σχήμα:
Κολίτσι,Κοτίτσας,Κακαράς,Μπουλούτ.Αλβάρεζ,Καρλόπουλος,Αρβανίτη,Μόνχε,Ουμπίντες,
Ροτζέριο,Χανιώτης.

Ο Σάκης Τσιώλης χρησιμοποίησε για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα τον Κύδωνα Καρλόπουλο.Ο Ολυμπιακός στο α΄μέρος πίεσε τον αντίπαλο ιδίως με ανάπτυξη από τα πλάγια.Οι ερυθρόλευκοι μάλιστα κέρδισαν 10 κόρνερ σε αυτό το 45λεπτο αλλά υπολείπονταν στην τελική προσπάθεια.Ο Ιωνικός «ταμπουρώθηκε» από νωρίς πίσω και απείλησε τον Ολυμπιακό δύο φορές με αντεπιθέσεις.Σε μία από αυτές κατόρθωσε να προηγηθεί.Πολλές από τις επιθέσεις του Ολυμπιακού «σπαταλήθηκαν» καθώς οι πολλές σέντρες των Ουμπίντες και Μόνχε δεν έβρισκαν στόχο.Τελικά ο Ουμπίντες λύτρωσε την ομάδα του Βόλου και με δύο εκτελέσεις φάουλ ανέβασε τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός μπροστά σε 5.000 φίλους του μπήκε «φουριόζος» στο παιχνίδι και μόλις στο 3' και στο 5' έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Μόνχε να προσπαθεί να παραβιάσει την εστία του Πουρή αλλά αυτός να μπλοκάρει την μπάλα και με τον Χανιώτη να σουτάρει στο δοκάρι της εστίας του Ιωνικού.Ο Ροτζέριο ήταν αυτός που έχασε την επόμενη ευκαιρία στο 9' όταν από το ύψος του πέναλτι η κεφαλιά του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.Στο 15' ο Ουμπίντες σε ένα από τα γνωστά του «μπασίματα»από τα πλάγια βρέθηκε απέναντι από τον Πουρή αλλά ο τερματοφύλακας του Ιωνικού απέτρεψε για δεύτερη φορά την παραβίαση της εστίας του.Ο Καρλόπουλος στο 22' με μακρινό σουτ υποχρέωσε τον Κουρή σε μία ακόμα απόκρουση σε κόρνερ.Μετά από εκτέλεση του Μονχε στο 24' κεφαλιά του Αλβαρεζ πέρασε ξυστά από το τέρμα του Ιωνικού.Στο επόμενο λεπτό σε επικίνδυνη  σέντρα του Ουμπίντες η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το κεφάλι του Χανιώτη που ερχόταν με φόρα.

Ο Ιωνικός έχασε την πρώτη και πολύ καλή ευκαιρία στο 27' με τον Λανγκλέ όταν μετά από λάθος του Αρβανίτη ο παίκτης του Ιωνικού βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι απέναντι στον Κολίτσι,αλλά σούταρε άουτ.Ο Ροτζέριο και πάλι έχασε μοναδική ευκαιρία όταν μέσα στην περιοχή και μετά από στρώσιμο του Μονχε σούταρε πάνω στο σώμα του Γάλα και το μόνο που κέρδισε ήταν ένα κόρνερ.
O Σάκης Τσιώλης άρχισε το β' μέρος με μία αλλαγή.Ο Κοντέων ,ο οποίος πέρασε στην θέση του Καρλόπουλου,προωθήθηκε για να γεμίσει κι άλλο την επιθετική γραμμή της ομάδας του Βόλου.Η πρώτη καλή ευκαιρία δημιουργήθηκε στο 50' όταν ο Κοντέων έκανε μια συρτή μπαλιά σέντρα,ο Ουμπίντες έπιασε το σουτ το οποίο πήγε στην αγκαλιά του Πουρή.Οι παίκτες του Ολυμπιακού διαμαρτυρήθηκαν  δύο φορές όταν ο αμυντικός του Ιωνικού Τσερκέζος,σε δύο διαφορετικές φάσεις βρήκε την μπάλα με το χέρι με τον διαιτητή του αγώνα Κεμεντσετσίδη να  θεωρεί πως έγιναν ακούσια.Στο 60' ο Κοντέων βρέθηκε απέναντι από τον Πουρή με τον τελευταίο να βγαίνει και πάλι νικητής.Ο επιθετικός μονόλογος του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και ο Χανιώτης στο 62' έστειλε με το κεφάλι την μπάλα άουτ.Στο 63' ο νόμος του ποδοσφαίρου για μια ακόμα φορά χτύπησε.Ο Λανγκλέ σε μια ξαφνική αντεπίθεση,την πρώτη του Ιωνικού στο β ημίχρονο και ενώ όλος ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά,έβγαλε μπαλιά για τον
Φορτούδο ο οποίος πλάσαρε τον Κολίτσι και έκανε το 0-1.Στο επόμενο λεπτό η μπάλα μπήκε επιτέλους «μέσα» όταν ο Ουμπίντες με εκτέλεση φάουλ και με συρτό σουτ έκανε το 1-1.Ο Ολυμπιακός πλέον είχε 25 λεπτά για να πάρει το τρίποντο.Οι βιαστικές επιλογές των παικτών του όμως δεν του επέτρεψαν να δημιουργήσει πολλές «καθαρές» ευκαιρίες στο τελευταίο.Ο Ιωνικός έπαιξε κυριολεκτικά με 11 παίκτες πίσω από την σέντρα με αποτέλεσμα η ανάπτυξη του παιχνιδιού των ερυθρολεύκων να περιοριστεί με «γιόμες» οι οποίες απομακρυνόταν σε συνεχή κόρνερ (πάνω από 25 συνολικά σε όλο το 90λεπτο) από τους αμυντικούς του Ιωνικού.Στο τελευταίο τέταρτο οι παίκτες της ομάδας μας επέλεξαν τα μακρινά σουτ ως τρόπο απειλής της αντίπαλης εστίας. Ο Μόνχε στο 76' και ο Ροτζέριο στο 88' δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Πουρή .Για να έρθει ο Ουμπίντες στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ να λυτρώσει τον Ολυμπιακό κάνοντας το 2-1.

Ο Σάκης Τσιώλης δήλωσε μετά το ματς:«Θέλαμε γρήγορα ένα γκολ για να ελέγξουμε το παιχνίδι καλύτερα.Η άμυνα του Ιωνικού μας δυσκόλεψε στο να δημιουργήσουμε  καθαρή ευκαιρία.Μέτα το ημίχρονο αποφασίσαμε να φέρουμε το παιχνίδι από τα άκρα περάσαμε σε σύστημα 3-4-3 και κάπως έτσι κάναμε ευκαιρίες αλλά και λειτουργία μας και πάλι δεν ήταν πολύ καλή.Δυστυχώς έγινε το 0-1 και σε εκείνο το σημείο ρισκάραμε και μπορούσαμε να δεχτούμε και δεύτερο γκολ.Η ομάδα δεν έπαιξε πειστικό ποδόσφαιρο αλλά οι ομάδες που κάνουν πρωταθλητισμό έστω κι έτσι πρέπει να γυρίζουν αυτά τα παιχνίδια. Συγχαρητήρια στον Ιωνικό που έχει ειδικό βάρος σαν ομάδα και αξίζει στους φιλάθλους του να τον βλέπουν ψηλά.Ο κόσμος μας βοήθησε μέχρι και το τελευταίο λεπτό και τον ευχαριστούμε.»

Ο Δημ.Πλιάγκας δήλωσε: «Ο Ολυμπιακός Βόλου είναι μεγάλη ομάδα.Μόνο οι μεγάλες ομάδες ανατρέπουν εις βάρος τους αποτέλεσμα στο 76 και μετά.Πάμε για την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου τώρα!»