Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2013

To πανόραμα της 3ης αγωνιστικής

Από νωρίς στο «κυνήγι» βγήκε ο Ολυμπιακός μετά την ισοπαλία που παραχώρησε στο ΕΑΚ.

Τι έγινε στα υπόλοιπα παιχνίδια...

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Παναγιωτόπουλο, ο οποίος σκόραρε δύο φορές μέσα σε ένα πεντάλεπτο, ο Φωστήρας πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας του επί του Βύζαντα σε επίπεδο Football League. Ο 27χρονος επιθετικός "χτύπησε" στο 23ο λεπτό με πλασέ και στο 28ο με σουτ, προτού οι γηπεδούχοι μειώσουν στο 45' με σουτ του Αλέξανδρου Αρναρέλη. Τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τους φιλοξενούμενους όταν αποβλήθηκε ο Παναγιώτης Παπαευθυμίου στο 74', ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Κέβιν Κιμανί στο 91' (νωρίτερα είχε σημαδέψει το δοκάρι).

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμες εντός έδρας αναμετρήσεις πανηγύρισε ο Ηρακλής Ψαχνών (1-0), με θύμα αυτή τη φορά τον Φωκικό, ο οποίος παραμένει χωρίς "τρίποντο". Η ομάδα του Γιώργου Λάμπρου ήταν άτυχη αφού στο 19ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας ο Αλέξανδρος Τσούτσης, αλλά στο 20ό λεπτό ο Βαγγέλης Στουρνάρας με γυριστή κεφαλιά της έδωσε το προβάδισμα. Στο 77ο λεπτό ο Στέλιος Κρητικός είχε την ευκαιρία να "καθαρίσει" το ματς, αλλά αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Λίγες στιγμές νωρίτερα είχε αποβληθεί ο Μίκαελ Σιμονιάν των φιλοξενούμενων.

Η παρουσία του Γιώργου Βαρδινογιάννη στο γήπεδο του Μενιδίου έφερε γούρι στην Επισκοπή, καθώς πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας της στη Football League (1-0) με θύμα τον Αχαρναϊκό. Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν όταν ο Αλέξης Ντάλας σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι στο 57ο λεπτό, εν αντιθέσει με τον Στέλιο Δελήμπαση που σκόραρε με δυνατό σουτ στο 67'. Η αποβολή του Γιώργου Βιδάλη λίγες στιγμές αργότερα δεν επηρέασε την κρητική ομάδα.

Υπό το βλέμμα 300 περίπου οπαδών του, ο Παναιγιάλειος νίκησε 2-0 την Γλυφάδα στο "Μιχάλης Κρητικόπουλος" και έκανε το "3 στα 3". Με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Βασίλης Μπούνας άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, ενώ στο 70ό λεπτό ο Κώστας Φλίγκος, ο οποίος είχε δοκάρι στο 51', κλείδωσε τους τρεις βαθμούς με κοντινό πλασέ.

Το αριθμητικό μειονέκτημα για περισσότερο από ένα ημίχρονο (αποβλήθηκε ο Αντώνης Λιόσης στο 42') δεν εμπόδισε τον Πανηλειακό να επικρατήσει 1-0 του Αστέρα Μαγούλας σε ένα παιχνίδι με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και κάρτες. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σημειώθηκε στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Δημήτρη Χαλούλου.

Παναχαική και Χανιά έμειναν στο μηδέν σε ένα μετριότατο παιχνίδι.