Κυριακή 14 Απριλίου 2013

To πανόραμα της 34ης αγωνιστικής

Με πολλά γκολ άρχισε η αγωνιστική η οποία ολοκληρώνεται αύριο με τρία παιχνίδια.

Μία από τις πιο σημαντικές νίκες σημείωσε ο Παναιτωλικός, με θύμα την Παναχαϊκή. Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ του Μίλαν Μπόγιοβιτς στο 7ο λεπτό (με κεφαλιά). Ο Γιώργος Κοκκίνης άγγιξε την ισοφάριση στο 12' (δοκάρι), αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν σαφές προβάδισμα χάρη στα γκολ των Τζούνιορ και Ανρί Καμαρά. Ο Μίρνες Σίσιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία για ένα 4ο γκολ (δοκάρι στο 39'), εν αντιθέσει με τον Μπόγιοβιτς που όμως το έβαλε σε λάθος εστία (στο 43'). Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ όταν ο Ατζεμάν Παμπόε έκανε το 3-2 στο 60'. Τρία λεπτά αργότερα ο Σίσιτς έδωσε και πάλι προβάδισμα 2 γκολ στην ομάδα του (με πέναλτι), ενώ ο χορός των γκολ ολοκληρώθηκε με σουτ του Βάντερσον στο 90'. Το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό συν τοις άλλοις αφού στη φάση του πέναλτι αποβλήθηκε ο Ηλίας Φυντάνης και στις καθυστερήσεις οι Γιάννης Λίτσης, Μίρνες Σίσιτς.

Ο Ηρακλής άφησε πίσω του τις 2 συνεχόμενες απώλειες (με Καλλονή και Καβάλα), επικρατώντας 3-0 του Βύζαντα. Ο Χρίστιαν Κιρόφσκι διάσπασε την αντίπαλη άμυνα στο 21ο λεπτό με κεφαλιά και αφού προηγήθηκε μία σωτήρια απόκρουση του Χρήστου Πουρή στο 37', ο Νίκος Σαββίδης με νέα κεφαλιά έγραψε το 2-0 στο 54ο λεπτό. Ο "γηραιός" σκόραρε εκ νέου με τον Κιρόφσκι (στο 64ο λεπτό) και στη συνέχεια άφησε το γκάζι. Εξάλλου είχε κάνει το καθήκον του από νωρίς, με αποτέλεσμα να διατηρηθεί στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι-οφ.

Την πιο καθοριστική νίκη για την αποφυγή του υποβιβασμού σημείωσε ο Πιερικός και, μάλιστα, επί μίας ομάδας που μέχρι πρότινος συγκατοικούσε στην 14η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα της Κατερίνης, που ήταν ελαφρώς ανώτερη στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε στο 29ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κώστα Αποστολίδη, αλλά ο Φωκικός ισοφάρισε στο 40ό με πλασέ του Ματιέ Γκόμες. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς, ξαναπήραν το προβάδισμα στο 54ο λεπτό με ωραίο πλασέ του Χρήστου Ελευθεριάδη και κλείδωσαν τη νίκη στο 79ο με συρτό σουτ του Παναγιώτη Γιαζιτζόγλου.