Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2013

Νίκη παραμονής!

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη κατέκτησε ο Ολυμπιακός Βόλου που επιβλήθηκε στο ΕΑΚ επί του Πανιωνίου με 77-50 στο πλαίσιο του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 γυναικών.

Έτσι ο Ολυμπιακός Βόλου απέφυγε οριστικά τον απευθείας υποβιβασμό και "έκλεισε" μια θέση για τα πλέι-άουτ όπου θα διεκδικήσει με πολλές πιθανότητες την παραμονή του στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με επιθετικές αιχμές τις Ζέρβα και Χαβαλέ, προηγήθηκαν στο 6' με 11-7. Στη συνέχεια όμως, η αδράνεια στην άμυνα, επέτρεψε στις φιλοξενούμενες, όχι μόνο να ροκανίσουν τη διαφορά. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 18-18.

Στο β' δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ. Οι Χαβαλέ και Ζέρβα για τον Ολυμπιακό και οι Δανούση, Γιοβάνη από τον Πανιώνιο είχαν αναλάβει πρωταγωνιστικό ρόλο στυην επίθεση, ενώ η αμυντική λειτουργία και των δύο ομάδων παρουσίαζε πολλάπροβλήματα. Ο Ολυμπιακός στο 18' προηγήθηκε με 37-31 για να μειώσει στο 20' ο Πανιώνιος με 37-34.

Οι "ερυθρόλευκες" βελτιώνοντας σημαντικά την άμυνά τους και έχοντας εξαιρετική τη Νίκη Ζέρβα σε άμυνα και επίθεση πέρασαν μπροστά στο 28' με 59-41 και στο 30' με 62-41.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό και έφτασε πολύ εύκολα στην τελική επικράτηση με 77-50 παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ

Όλες οι παίκτριες του Βόλου ήταν ...υπέροχες με υπέρτερη τις Νίκη Ζέρβα που σημείωσε 20 πόντους και είχε στατιστικά για ...όσκαρ (4/5 βολές, 8/11 δίποντα, 8αμυντικά, πέντε επιθετικά) και Δήμητρα Χαβαλέ 22 πόντοι (4/4βολ, 6/12 διπ, 2/5 τριπ, 5 αμυντ, 1 επιθετ). Εξαιρετικές επίσης ήταν και οι Ταντουρόφσκα (14πόντοι, 2/4τριπ), Ραφαέλα Σουλτάνη (12π, 4/9διπ, 1/3 τρ)

Από τον Πανιώνιο ξεχώρισαν οι Δανούση και Γιαβάνη.

Δεκάλεπτα:18-18, 37-34, 62-41, 77-50

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Ταντουρόφσκα 14 (2τρ), Σαρακατσάνη 3, Ματθαιακάκη, Αγαγιώτου 4, Σουλτάνη 12 (1τρ), Παύλου, Χαβαλέ 22 (2τρ), Ζ.έρβα, Ζήτη, Θανασούλη, Παρασχάκη

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τόλιας): Δανούση 14 (3τρ), Σεμανιάκου 10 (1 τρ), Γιαβάνη 18, Σαλιάι 8, Στεργιοπούλου, Μπάμπη, Γρηγορίου

πηγή:goalpost