Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012

Εμείς τις ευκαιρίες,η Παναχαΐκή το γκολ

To μηδέν στην επίθεση για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι οδήγησε σε ντροπιαστική ήττα από την Παναχαΐκή με σκορ 0-1, πικραίνοντας τον κόσμο των ερυθρολεύκων που βλέπει την ομάδα να «βυθίζεται» στην βαθμολογία.

O Ολυμπιακός σπατάλησε ένα ημίχρονο και η σωρεία ευκαιριών που δημιούργησε στο δεύτερο 45΄λεπτο,δεν στάθηκαν ικανές να αποτρέψουν την πρώτη του εντός έδρα ήττα.Οι ελλείψεις των δημιουργικών παικτών του Ολυμπιακού (Ντεβάλις,Ογιαρμπίντε) συνήγαγαν στην ανορθόδοξη ανάπτυξη της ομάδας.
Oι επιθετικοί φανήκαν πάλι λίγοι και σε μια στιγμή ασυνεννοησία στην κεντρική γραμμή η μέτρια Παναχαική πέτυχε το γκολ και κατάφερε να φύγει για πρώτη φορά νικήτρια από την έδρα του Ολυμπιακού.

Ο Σούλης και οι άλλοι: Η διορθωτική κίνηση με τον Παππά βοήθησε στην ανάπτυξη της ομάδας.Ίσως ο Ανιέτε έπρεπε να μπει αλλά όχι στην θέση του Στογιάνοφ,αφού ο Ολυμπιακός έχασε για λίγα λεπτά τον έλεγχο του κέντρου και δέχτηκε το γκολ.Το σχήμα με τους δύο φουνταριστούς δεν έδειξε να βοηθά ιδιαίτερα στο α΄μέρος.Οι ελλείψεις στο ρόστερ είναι εμφανείς και φάνηκαν στην τρίτη αλλαγή όταν ο Σούλης έβαλε για επιθετικό τον...Γκοτόβο.

Ολυμπιακός Βόλου: Γκίτκος, Στουρνάρας, Κατσιαρός, Παλαιολόγος, Γόγολος, Πινδώνης, Στογιάνοφ (57' Ανιέτε), Μπολάτι, Γενγκά (83' Γκότοβος), Γαλάνης, Κόλεφ (46' Παππάς).

Παναχαϊκή: Ανδρούτσος, Σπίνουλας, Καραμανλής, Κοιλιάρας, Αντονι, Βοσκόπουλος, Κοκκίνης, Βουνκ, Ντίνας (85' Λίτσης), Ουρτάδο (90'+2' Κωνσταντινίδης), Γκούρτσας.

Είπαν:

Σούλης Παπαδόπουλος: «Το ποδόσφαιρο αυτά έχει, δυστυχώς η τύχη σήμερα δεν ήταν με το μέρος μας αν και νομίζω ότι κάναμε κι εμείς κάποια λάθη, ιδιαίτερα στη φάση που δεχθήκαμε το γκολ. Νομίζω όμως ότι το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο, η αντίπαλη ομάδα κατέβηκε με πέντε αμυντικούς και το γνωρίζαμε, για αυτό επιλέξαμε να παίξουμε με δύο επιθετικούς. Είχαμε λίγες ευκαιρίες αλλά διατηρούσαμε τον έλεγχο του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο, δυστυχώς για εμάς, έγινε αναγκαστική αλλαγή ο Κόλεφ που είναι το κλασικό μας σέντερ φορ. Κάναμε όσες ευκαιρίες δεν είχαμε κάνει σε όλα τα παιχνίδια που είμαι εγώ στην ομάδα, αλλά είτε η μπάλα πήγαινε στο δοκάρι, είτε πάνω στη γραμμή, είτε ο αντίπαλος τερματοφύλακας την έβγαζε. Και έτσι, αφού δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε, χάσαμε. Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες μου γιατί προσπάθησαν μέχρι το τελευταίο λεπτό. Στα τελευταία 15 λεπτά, η αντίπαλη ομάδα είχε μπει μέσα στην περιοχή της με δέκα παίκτες και κάναμε πολλές ευκαιρίες. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με τον Θρασύβουλο, να σκύψουμε το κεφάλι, να δουλέψουμε και να πάμε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς που χάσαμε εδώ μέσα».

Γιώργος Κούτσης: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την αγωνιστικότητα που είχαν. Ήμασταν πειθαρχημένοι, στο πρώτο ημίχρονο ελέγξαμε το ρυθμό και δεν δώσαμε χώρο στον αντίπαλο και έτσι, εκτός από μία περίπτωση, δεν κινδυνέψαμε ιδιαίτερα. Στο δεύτερο ημίχρονο, κατορθώσαμε να μπούμε μπροστά στο σκορ και μπορούσαμε αν ήμασταν περισσότερο προσεκτικοί και με καλύτερες επιλογές, να πετύχουμε κάτι καλύτερο. Αυτή τη φορά η τύχη μας χαμογέλασε. Θα μπορούσε ο Ολυμπιακός Βόλου σε τρεις-τέσσερις περιπτώσεις να πετύχει κάποιο τέρμα και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Συγχαρητήρια στα παιδιά και καλή συνέχεια στον Ολυμπιακό Βόλου που νομίζω ότι έχει σπουδαία ομάδα».

Βαγγέλης Στουρνάρας: «Έχουμε απογοητεύσει τον κόσμο σήμερα με το αποτέλεσμα, χάσαμε πολλές ευκαιρίες. Θέλουμε να συνεχίσουμε με νίκη στο επόμενο παιχνίδι, από την Τρίτη που επιστρέφουμε στις προπονήσεις, θα δουλέψουμε για να πάρουμε τη νίκη την ερχόμενη αγωνιστική».

Απόστολος Ανδρούτσος: «Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κ. Φυντάνη που με επανέφερε στην αποστολή της ομάδας και τον κ. Κούτση που μού έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστώ σήμερα. Όσον αφορά στο παιχνίδι, ξέραμε ότι παίζουμε με μια ποιοτική ομάδα, αλλά ήμασταν πολύ καλά διαβασμένοι. Ακολουθήσαμε κατά γράμμα την τακτική που μας είπε ο προπονητής μας, σε κάποιες φάσεις είχαμε και την τύχη με το μέρος μας, πετύχαμε κι ένα πανέμορφο γκολ και έτσι, πήραμε μια σημαντική νίκη που είχαμε μεγάλη ανάγκη».

Παρακολουθήσατε σε ζωντανή ροή τον αγώνα Ολυμπιακός Βόλου - Παναχαΐκή από το VolosFans.
  • Με την κλασική λευκή φανέλα με την πλάγια ρήγα ο Ολυμπιακός.Η Παναχαΐκή με μαύρη φανέλα.Ψιχαλίζει στο Πανθεσσαλικό αυτή την στιγμή.12°C η θερμοκρασία με πολύ υγρασία (85%),
  • Μάριο Μπρέσκα και Τάκης Γιαννόπουλος στα επίσημα του Πανθεσσαλικού.
  • Ένα μεγάλο πανό με ένα τακούνι στα αίματα περιμένει τον Αλέκο Κούγια που δεν φαίνεται στις κερκίδες προς το παρόν.
  • Ο κόσμος περίπου στις 3.000 αυτή την στιγμή.Και πάλι απογοητευτική η προσέλευση.
  • Άρχισε το παιχνίδι.Πρώτο σου του αγώνα από το Κόλεφ στο 2' άουτ.
  • Πρώτη φορά ο Σούλης παρατάσσει τον Ολυμπιακού με δύο φουνταριστούς. Κόλεφ και Γαλάνης «γεμίζει» την περιοχή των πατρινών.
  • Ο Ολυμπιακος πιέζει ,έχει καθηλωμένη την Παναχαΐκή κάτω από την σέντρα,αλλά δεν έχει κάνει ευκαιρία.
  • Στο πέταλο του γηπέδου εισήλθε ο κος Κούγιας προκαλώντας την έκρηξη των οπαδών του Ολυμπιακού.
  • 4-4-2 για τον Ολυμπιακό ,5-4-1 το σχήμα που παρατάχθηκε η Παναχαΐκή.
  • 18' Σουτ του Στογιάνοφ ,πολύ άουτ.
  • Κακό παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί ανορθόδοξα και την Παναχαική να αμύνεται με 11 παίκτες πίσω από την σέντρα.Η Παναχαΐκή αρκείται προς το παρόν σε αντεπιθέσεις από τις οποίες το μόνο που έχει κερδίσει είναι ένα κόρνερ από το οποίο αποκόμισε ένα σουτ του Ντίνα που προσέκρουσε στα σώματα των αμυντικών του Ολυμπιακού.
  • 22' Κίτρινη κάρτα στον Σπίνουλα
  • 27' Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με σουτ του Κόλεφ πέρασε άουτ.Στην αντεπίθεση σουτ του Βουνκ δεν ανησύχησε τον Γκίτκο.
  • Συνεχή μακρινά γεμίσματα και μακρινές μπαλιές προς την περιοχή του Ανδρούτσου χωρίς επιτυχία.
  • 36' Κεφαλιά του Κόλεφ ,βγάζει τον Παλαιολόγο σε θέση βολής ,αλλά το σουτ του πέρασε πολύ άουτ.
  • 38' Καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Κοιλιάρα να θέλει να «κόψει» την μπάλα παράλληλα στο τέρμα του Γκίτκου και τον Κατσιαρό να απομακρύνει την τελευταία στιγμή.
  • 39' Επικίνδυνη σέντρα του Στουρνάρα ,ο βοηθός όμως κόβει την φάση δείχνοντας άουτ.
  • 40' Σουτ του Γιενκά με το αριστερό,ο Ανδρούτσος μπλοκάρει.
  • 41΄Σουτ του Πινδώνη έξω από την περιοχή πολύ άουτ.
  • 42' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό,ο Γιενκά έβγαλε την συρτή σέντρα προς τον Κόλεφ,αλλά ο Ανδρούτσος έπεσε στα πόδια του και κανείς από τους δύο δεν βρήκε την μπάλα.
  • 43' Σουτ του Άντονι στα σώματα των αμυντικών του Ολυμπιακού.
  • Τέλος ημιχρόνου.
  • Οι φίλοι του Ολυμπιακού προσπαθούν να πλησιάσουν το πέταλο που κάθεται ο κος Κούγιας μαζί με αστυνομική συνοδεία.Κάτι τέτοιο είναι αρκετά δύσκολο βέβαια και ο κόσμος αρκείται προς το παρόν σε υβριστικά συνθήματα.Πάνω από 4.500 κόσμος τελικά στο Πανθεσσαλικό.
Ο Κούγιας με τους υπόλοιπους «φίλους» της Παναχαικής

Τα πλακάτ με το παπούτσι -στιλέτο (goalpost.gr)
  • 46' Ξεκίνησε το β' μέρος με αλλαγή.Στην θέση του Κόλεφ ο Παππάς.
  • 48' Μεγάλη τριπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό μετά από κόρνερ του Μπολάτι , η μπάλα περνάει παράλληλα στην γραμμή του τέρματος χωρίς να προωθηθεί στα δίχτυα ,έπειτα νέα σέντρα αλλά το πλασέ του Παλαιολόγου αποκρούει ο Ανδρούτσος.Νέα κεφαλιά και η φάση σταματάει για οφσάιτ.
  • Ο Παππάς έχει δώσει ταχύτητα στην ανάπτυξη της ομάδας.
  • 58' Ο Ανιέτε στην θέση του Στογιάνοφ.
  • 63' ΓΚΟΛ για την Παναχαΐκή ο Κοιλιάρας κάνει τον συνδυασμό με τον Ουρτάδο,αυτός κάνει το σουτ και στέλνει την μπάλα στην γωνία του Γκίτκου. 0-1 και δύσκολα τα πράγματα για τους γηπεδούχους.
  • 66' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ανιέτε.
  • Μαζική άμυνα για την Παναχαΐκή και κατά δύναμη καθυστερήσεις.
  • 71' Σέντρα του Ανιέτε ,κεφαλιά του Παλαιολόγου ,άουτ.
  • 71' Κίτρινη κάρτα στον Πινδώνη.
  • 73'Ο Γιενκά έφυγε μόνος του απέναντι από τον Ανδρούτσο και αψυχολόγητα αντί να σκοράρει ,προσπαθεί να σιγουρέψει το γκολ γυρνώντας στον μόνο του Παππά ,ο οποίος βρίσκεται σε θέση οφ-σάιτ.
  • 79' Εκπληκτική ευκαιρία με γύρισμα του Κατσιαρού προς τον Γαλάνη.Αυτός τρεις φορές προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Ανδρούτσου αλλά ο πορτιέρο των Πατρινών κατάφερε να «βγάλει» την μπάλα με πολλαπλές προσπάθειες.
  • 82' Αντεπίθεση της Παναχαΐκής με το σουτ του Ουρτάδο να βρίσκει σε σώματα των αμυντικών.
  • 83' Ο Γκότοβος στην θέση του Γιενκά.Ο αμυντικός του Ολυμπιακού προωθείται σε θέση επιθετικού!
  • 84' Νέα μεγάλη ευκαιρία.Κεφαλιά του Γκότοβου,η μπάλα περνάει τον Ανδρούτσο,αλλά πάνω στην γραμμή τελικά απομακρύνεται.
  • 85' Ο Λίτσης στην θέση του Ντίνα για την Παναχαΐκή.
  • 89' Τεράστια ευκαιρία με τον Ανιέτε που πέρασε τρεις παίκτες των φιλοξενουμένων,σούταρε στην κλειστή γωνία αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
  • 5' τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 91' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.Ο Παλαιολόγος πάσαρε με το κεφάλι στον Γαλάνη ,αυτός με τον Ανδρούτσο εξουδετερωμένο πιάνει την κεφαλιά ,αλλά η μπάλα περνάει άουτ.
  • 93' Κεφαλιά του Ανιέτε μετά από σέντρα του Στουρνάρα,άουτ.
  • 93' Κίτρινη κάρτα στον Ανδρούτσο.
  • 94΄Κεφαλιά του Γαλάνη ,μπλοκάρει ο Ανδρούτσος.
  • 96' Εκτέλεση φάουλ του Ανιέτε,ο Ανδρούτσος αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.