Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2007

Δεν πάει....πουθενά!

Τα δύο γκολ που δέχτηκε ο Κοντοβάς στις δύο μοναδικές επιθέσεις της Κέρκυρας καθόρισαν το αποτέλεσμα στο ΕΑΚ.

Η ομάδα μας σήμερα ξεκίνησε με 4-4-2 με τον Κοντοβά κάτω από τα δοκάρια, Πέτρου και Φλώρο στο κέντρο της άμυνας, Γενιτσαρίδη και Σαρρή στα άκρα της αμυνας, Πακάλτση και Μιτροφ αμυντικά χάφ, Κατσαρό και Στάνκοφ στα άκρα και τους Χαικάλη και Ντίλτον επιθετικό δίδυμο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ψυχρολουσία για την ομάδα μας αφού στην πρώτη ουσιαστικά επίθεση της, η Κέρκυρα κατάφερε να προηγηθεί.Ήταν μία κάθετη μπαλιά προς τον Ντα σίλβα ο οποίος με αδύναμο πλασέ έγραψε το 0-1.Στο γκόλ στο οποίο έχει ακέραια ευθύνη ο Κοντοβάς .

Το γρήγορο γκόλ τόνωσε την ψυχολογία της Κέρκυρας όχι όμως και την απόδοση της μιας και έπρεπε να φτάσουμε στο 25΄ για να δούμε αξιόλογη φάση απόπλευράς φιλοξενούμενων σε εκτέλεση φάουλ του Καγκιούζη το οποίο κόντραρε σε πόδι αμυντικού και πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κοντοβά.Στο ενδιάμεσο η ομάδα μας είχε μπλοκάρει για τα καλά και ενώ έφτανε μέχρι την περιοχή της Κέρκυρας δεν μπορούσε να κάνει τελικές προσπάθειες.

Στο 30΄ ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του με τον Χιώτη όμως να διώχνει σε κόρνερ.Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Στάνκοφ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή Παρασκευά να υποδεικνύει το πέναλτι.Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Κατσαρός με την μπάλα να προσκρούει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Χιώτη.Απο εκεί και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου παίχτηκε παιχνίδι κέντρου ενω ήταν παραπάνω από φανερο πως η απώλεια του πέναλτι είχε επηρρεάσει ψυχολογικά όλη την ομάδα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο:με γκόλ για τους φιλοξενούμενους.Αυτή τη φορά ο Ντα Σίλβα ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και αφού απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο σούταρε εύστοχα γράφοντας το 0-2.Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και έφτασε στην επίτευξη ενός τέρματος στο 65΄ με κεφαλιά του Κοντεών όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσαιντ  ενώ διαμαρτύρεται και για μια ανατροπή του Κατσαρού μέσα στην περιοχή στο 85΄.

Στις κερκίδες βρέθηκαν περίπου 3000 φίλοι της ομάδας.