Τετάρτη 31 Μαρτίου 2010

Σώθηκαν από διασυρμό!

Ντέρμπι μόνο στα...χαρτιά αποδείχτηκε το παιχνίδι με τους...τζάμπα -μάγκες Κρητικούς.

Η ανόητη συμπεριφορά των κρητικών να διαμαρτυρηθούν έντονα στον διαιτητή του αγώνα κ Σφήκα με σπρωξίματα και βρισιές, σε μια αμφισβητούμενη ανατροπή του Μπούρμπου στην περιοχή του Ολυμπιακού μόνο ανόητη δεν ήταν αφού ανάγκασε τον ρέφερι να δείξει 2 κόκκινες κάρτες και ουσιαστικά έσωσε τους παίκτες του ΟΦΗ από νέο λιντσάρισμα στο αεροδρόμιο του Ηρακλείου.

Μέχρι την δεδομένη χρονική στιγμή μία ανύπαρκτη ομάδα έχανε στο ρελαντί από τον Ολυμπιακό πελαγοδρομώντας στον αγωνιστικό χώρο του ΕΑΚ.Ο Ολυμπιακός κράτησε το fair-play και σταμάτησε στα τρία γκολ και όλοι βγήκαν ευχαριστημένοι με τους ερυθρόλευκους να είναι μόλις 5 βαθμούς  από την άνοδο και τους κρητικούς να «πιπιλίζουν» την καραμέλα της διαιτησίας.

Ο Σάκης Τσιώλης δεν ξάφνιασε με το σύστημα που «κατέβασε» την ομάδα αλλά στην αλλαγή των ρόλων που προχώρησε.Έτσι ο Ροτζέριο άρχισε το παιχνίδι  σε θέση δεύτερου φορ και ο Αλβάρεζ σε ρόλο στόπερ.Ο Ολυμπιακός βρήκε απέναντί του μια ομάδα που δεν ήξερε τι ζητούσε στον αγωνιστικό χώρο.Η άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν σε συνεχή σύγχυση και μόνο ο τέως τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Π.Βεζυρίδης έσωσε τον ΟΦΗ από συντριβή.Η σύγκριση γίνεται σαφώς με τον ΟΦΗ του α' ημιχρόνου αφού ο ΟΦΗ  του β' ημιχρόνου με δύο παίκτες λιγότερους δεν μπορεί να συγκριθεί.

Ο πρώτος σκόρερ της Β εθνικής Ροτζέριο έχασε τις δύο πρώτες μεγάλες ευκαιρίες για τον Ολυμπιακό με δύο ευθύβολα σουτ τα οποία απέκρουσε με υπερένταση ο Βεζυρίδης.Η πίεση του Ολυμπιακού καρποφόρησε στο 9' όταν ο Μόνχε έβγαλε την σέντρα και ο Σολάκης μόνος του έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα,με τους 8.000 φίλους του Ολυμπιακού που κατέκλυσαν κάθε μεριά του ΕΑΚ να ξεσπάνε σε πανηγυρισμούς.Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και ένα λεπτό μετά την σέντρα έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Βεζυρίδη να σώζει και πάλι την εστία του σε σουτ του Ροτζέριο.

Ο ΟΦΗ στο 12' δημιούργησε την πρώτη του ευκαιρία με το σουτ του Πόποβιτς να αποκρούει ο Κηπουρός σε κόρνερ.Από ενέργεια του Ούμπιντες στο 22' προήλθε το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού.Ο αργεντινός άσσος του Ολυμπιακού πέρασε κάθετα όλη την άμυνα του ΟΦΗ έκανε την σέντρα και πριν τον Ροτζέριο ο Νατσούρας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βεζυρίδη κάνοντας το 2-0. Στο 28' ο Ροτζέριο Μάρτινς έχασε καλή ευκαιρία να τριπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων όταν μετά την σέντρα του Καπετάνου η κεφαλιά του έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των κρητικών.Ο Ολυμπιακός «έριξε» τους ρυθμούς του και ο ΟΦΗ προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι με μοναδική πάντως ευκαιρία ένα μακρινό σουτ του Αγρίτη το οποίο δεν ανησύχησε τον Κηπουρό.Στο 29' ο Μπερτίν πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού μετά από εκτέλεση φάουλ του Πόποβιτς και παραβίασε την εστία του Κηπουρού με την ενέργεια του παίκτη του ΟΦΗ να ξεκινά από θέση οφ-σαιτ όπως καθαρά φαίνεται και από το βίντεο που σε λίγο θα δείτε από το volosfans .

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Σολάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία να διευρύνει το πλεονέκτημα του Ολυμπιακού αλλά όταν βρέθηκε απέναντι από τον Βεζυρίδη επέλεξε να πασάρει παράλληλα προς τον Ροτζέριο καθώς βρισκόταν σε πλάγια θέση με αποτέλεσμα να προλάβουν οι αμυντικοί του ΟΦΗ να απομακρύνουν την μπάλα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε ζεστά στο β μέρος με τον Ούμπιντες από τα δεξιά να «χορεύει» όλη την άμυνα του ΟΦΗ να βγάζει την σέντρα προς τον Σολάκη αλλά την τελευταία στιγμή να προλαβαίνουν οι αμυντικοί του ΟΦΗ και με ρίσκο ο Κιάσσος να παραχωρεί το κόρνερ.Στο 52' έγινε η φάση που οδήγησε σε μεγάλη ένταση.Ο Μπούρμπος μπήκε από τα πλάγια και οι παίκτες του ΟΦΗ ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ψυχογιού.

Οι παίκτες της κρητικής ομάδας πήγαν «καροτσάκι» τον διαιτητή για αρκετά μέτρα με τον Κατσικογιάννη και τον Κωσταντινίδη να αντικρίζουν την κόκκινη κάρτα του διαιτητή κ.Σφήκα.Όπως έγραψε στο φύλλο αγώνα ο πρώτος τον απώθησε ενώ ο δεύτερος τον κλώτσησε!!Ο ΟΦΗ με δύο παίκτες λιγότερους αναγκάστηκε μετά την 7λεπτη διακοπή να κλειστεί, με τον Ολυμπιακό πάντως να μην μπαίνει στο παιχνίδι όπως άρχισε το ημίχρονο.Ο Σολάκης στο 58' έχασε καλή ευκαιρία μετά την ενέργεια του Ψυχογιού,το σουτ του επιθετικού του Ολυμπιακού πέρασε όμως άουτ.Ο Σιαλμάς με το που πέρασε στο παιχνίδι έχασε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ  όταν δεν εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Πλιάγκα.Ο Ολυμπιακός ακόμα και στο ρελαντί δημιούργησε φάσεις με τους Καμπάνταη και Σιαλμά να χάνουν την ευκαιρία πάνω στην προσπάθειά τους να κάνουν πιο «θεαματικό» τον συνδυασμό και την τελική πάσα.Ο Καμπάνταης τελικά στο 88' σημείωσε και τρίτο τέρμα για τον Ολυμπιακό.

Ολυμπιακός Βόλου: Κηπουρός, Ψυχογιός, Ζαραδούκας, Άλβαρεζ, Κόρμπος, Κοτίτσας, Ουμπίντες, Μόνχε, Καπετάνος (57'Πλιάγκας), Ροτζέριο (73'Σιαλμάς), Σολάκης (64'Καμπάνταης).

ΟΦΗ: Βεζυρίδης, Κιάσσος, Κωνσταντινίδης, Νατσούρας, Μπερτίν, Κάλαϊτζιτς, Κατσικογιάννης, Κοκκινάκης, Αγρίτης, Πόποβιτς, Ογκουνσότο (56'Πίτσος).

Η συνέντευξη τύπου:

Εξοργισμένος με την διαιτησία ήταν ο προπονητής του ΟΦΗ λέγοντας πως μόνο το 10% του ποδοσφαίρου παίζεται στους αγωνιστικούς χώρους.Σε επίμονες ερωτήσεις των δημοσιογράφων να κατονομάσει που παίζεται το υπόλοιπο 90% ο Νίκος Γκουλής δεν απάντησε.Πιο ψύχραιμος ο παίκτης του ΟΦΗ Χαραλαμπάκης δήλωσε:«Οι συμπαίκτες μου αντέδρασαν υπερβολικά και ήδη το έχουν μετανιώσει.Αυτά όμως συμβαίνουν.Κι εγώ έχω δεχτεί κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία.Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό που είναι μεγάλη ομάδα.Το ίδιο μεγάλη είναι και ο ΟΦΗ αλλά αυτό πρέπει να το καταλάβουμε κι εμείς οι παίκτες.Μόνη της η φανέλα δεν μπορεί να κερδίζει.Η φιλοξενία ήταν άψογη.»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Σάκης Τσιώλης δήλωσε πως ο Ολυμπιακός ουσιαστικά έδειξε τον σεβασμό στην ιστορία του ΟΦΗ όταν μετά το 52΄έπαιξε κοντρόλ ποδόσφαιρο για να μην δώσει στο σκορ μεγαλύτερες διαστάσεις.«Συγχαρητήρια στον πρωταθλητή κόσμο μας.Είχαμε αρκετά αγωνιστικά προβλήματα και για αυτό έκανα τις αλλαγές στους ρόλους των παικτών της ομάδας.Ο Ροτζέριο ήταν τραυματίας και έπρεπε να βρεθεί παίκτης να καλύψει τα τρεξίματά του στα χαφ.Ο ΟΦΗ είναι μεγάλη ομάδα και η Σούπερ Λίγκα τον χρειάζεται.Εμείς σεβαστήκαμε την ιστορία του και όταν έμεινε με εννέα παίκτες παίξαμε κοντρόλ ποδόσφαιρο.»

Ο Κόρμπος αρκέστηκε να αναρωτηθεί στο «πως να μην κερδίσεις με τέτοιο κόσμο»...

• Κατάμεστο το ΕΑΚ από 8.000 κόσμο.Το μοναδικό σημείο που ήταν άδειο ήταν η κλειστή θύρα 6.
  • Η ομάδα νέων του Ολυμπιακού κέρδισαν με σκορ 2-1 την αντίστοιχη ομάδα του ΟΦΗ.
  • 15 φίλοι του ΟΦΗ μαζί με την ομάδα νέων παρακολούθησαν το παιχνίδι.
  • Ο δήμαρχος του Ηρακλείου και πρόεδρος του ΟΦΗ κ Κουράκης μαζί με τον κ.Μαχλά παραβρέθηκαν στα επίσημα του ΕΑΚ.O πρώτος αποχώρησε απογοητευμένος στο ημίχρονο του παιχνιδιού.
  • Με 10 παίκτες έπαιξε ο Ολυμπιακός τα τελευταία 7 ΄λεπτά μετά τον τραυματισμό του Κοτίτσα.
  • Με ενέσεις έπαιξαν οι Ροτζέριο και Ζαραδούκας.
  • Δεν άρεσε στον κόσμο το fair-play που επέδειξαν οι παίκτες του Ολυμπιακού και πολλοί άρχισαν να αποδοκιμάζουν ζητώντας κι άλλα γκολ.