Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017

Κέρδισε εύκολα τον Παναθηναϊκό!

Αποστολή εξετελέσθη για τις ερυθρόλευκες οι οποίες έκαναν της πρώτη τους φετινή νίκη στην Α1.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε εύκολα τον Παναθηναϊκό με 70-53 ,μία νίκη που ίσως ήταν ακόμα μεγαλύτερη αν οι παίκτριές μας δεν χαλάρωναν στο β' ημίχρονο .
Η ομάδα μας ουσιαστικά φόρτσαρε στο δεύτερο δεκάλεπτο ,οπότε και απέκτησε την διαφορά των 14 πόντων και έπειτα έπαιξα πιο συντηρητικά.
Οι «ερυθρόλευκες αν και αγωνίστηκαν χωρίς τις τραυματίες Νίκη Ζέρβα και Ραφαέλα Σουλτάνη, έφτασαν με χαρακτηριστική ευκολία στο θετικό αποτέλεσμα, αφού η ανωτερότητά τους ήταν εμφανής σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η νεανική ομάδα του Παναθηναϊκού, άντεξε μόνο στην πρώτη περίοδο, οπότε και ακολουθούσε σε απόσταση αναπνοής τον αντίπαλό της. Ο Ολυμπιακός κάνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο (σκορ 22-7)απέκτησε μια σημαντική διαφορά η οποία μάλιστα στο 39' άγγιξε και τους 21 πόντους (σκορ 70-49).

Ο Μιχάλης Καπουρνιώτης έδωσε χρόνο συμμετοχής και στις 10 αθλήτριες που αγωνίστηκαν. Η Άντριους με 22 πόντους και καλά στατιστικά ήταν η κορυφαία του Ολυμπιακού Βόλου, ενώ και η Αναστασία Γαλιατσάτου κατάφερε να δώσει καλό ρυθμό στην ομάδα της. Επίσης, η Εύη Κυριατζίδου έδειξε πως βρίσκει και πάλι σταδιακά τον καλό της εαυτό. Από τον νεανικό  και  άπειρο Παναθηναϊκό που πήρε τα ριμπάουντς (27-39)  ξεχώρισαν οι ταλαντούχες Κατερίνα Τσινέκε και Σύνθια  Εζέτζα

Δεκάλεπτα:25-23, 47-30, 57-42, 70-53

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 5 (1τρ), Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου 6 (1), Ταντουρόφσκα 12 (2), Ντελή, Άντριους 22 (8\8 βολές, 7\15 διπ. 4ασ, 6 κλεψ), Ζήτη, Φέρμπνακς 7, Κωτούλα 9, Δεληγιάννη 9.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Καντσιλιέρης): Κασδαγλή 7, Τσινέκε 17, Ακρίβου 2, Τσέτα 2, Κοίλια Π 2, Κοίλια Ν 1, Μπρούλια, Γάτου, Γκαγκανάτσου 3, Σαρή 1, Εσέτζα 18, Κακούρη.