Δευτέρα 20 Οκτωβρίου 2014

«Προχωράνε» οι άνδρες στο Κύπελλο

Η ανδρική ομάδα μπάσκετ κέρδισε τον Γυναστικό και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ.

Η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και, τελικά πήρε την νίκη με σκορ 76-66.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του Βάκης Παρασκευόπουλος και πήραν από την αρχή το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι ακολουθούσαν στο σκορ, χωρίς να αφήνουν, όμως, τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν με διαφορά μεγαλύτερη των 5 πόντων. Έτσι, το 1ο δεκάλεπτο τελείωσε με 17-22. Στη 2η περίοδο η εικόνα του ματς ήταν η ίδια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα, χωρίς να μπορούν να… είναι ήσυχοι, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Κοσμάτου έβρισκαν τρόπο να μένουν κοντά και το ημίχρονο έκλεισε στο 30-32.

Αυτή η διακοπή «βοήθησε» το Γυμναστικό, ο οποίος προηγήθηκε χωρίς να διατηρήσει όμως τη διαφορά και η 3η περίοδος να κλείνει με 49-54. Στην τελευταία περίοδο ο Γυμναστικός προσπάθησε να γυρίσει το ματς, όμως στα κρίσιμα σημεία ήταν άστοχος. Ο Ολυμπιακός διατήρησε την ψυχραιμία του στις βολές και πήρε, τελικά, τη νίκη με 66-76.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 30-32, 49-54, 66-76

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Γιώργος Κοσμάτος): Βαλαγιάννης, Κωστούλας 5 (1), Τσαπραΐλης 14 (2), Γουμενόπουλος, Τσαβές 14, Καραρρήγας 4, Δραγατσίκης, Γκουγκουτούδης, Παλάσκας, Ζαρογιάννης 27 (1), Χατζηευφραιμίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Λάμπρος Πρέκας): Καλογερόπουλος 17 (1), Αχριάνης, Μακρίδης, Ντίκας 10, Παραλίκης, Ροδολάκης 8 (2), Παυλόπουλος 18 (1), Φωσσές 15, Καραθάνος 3, Αναστασόπουλος 3, Βασιλείου 2, Κατσουλάρης