Τρίτη 26 Νοεμβρίου 2013

Ερυθρόλευκη Ψυχή!

Νίκη που στηρίχθηκε πάνω απ’ όλα στα ψυχικά αποθέματα των παικτριών του σημείωσε ο Ολυμπιακός Βόλου.

Η ομάδα του Μ. Καπουρνιώτη, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α2 Γυναικών, ξεπέρασε όχι μόνο το εμπόδιο του Ναυάρχου Βότση με σκορ 40-60 στο Κλειστό της Μίκρας, αλλά και τα πολλά προβλήματα που αντιμετώπιζε. Έτσι μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, οι ερυθρόλευκες κατέγραψαν τη δεύτερη επιτυχία τους, που έχει πολύ μεγάλη βαθμολογική όσο και ψυχολογική σημασία.

Οι Βολιώτισσες είχαν να αντιμετωπίσουν εκτός από την απουσία της Γούλα, κι αυτή της Κυριατζίδου, που εισήχθη ξαφνικά το βράδυ του Σαββάτου στο νοσοκομείο με ίωση. Επίσης, ίωση είχαν η Ζήτη, που αγωνίστηκε, αν και δεν αισθανόταν απολύτως καλά, στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου μέρους, αλλά και η Χαβαλέ, που είχε προπονηθεί λίγο την εβδομάδα που προηγήθηκε του αγώνα. Γι’ αυτό άλλωστε χρησιμοποιήθηκε για 28 λεπτά, ενώ συνήθως παίζει όλο το 40λεπτο. Πρόβλημα είχε και η Ζέρβα, που λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο, είχε γυμναστεί σε φουλ ρυθμούς μόλις μία φορά την περασμένη Παρασκευή.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο έφερε το ματς στα μέτρα του, έχοντας κατακτήσει από το πρώτο δεκάλεπτο διψήφια διαφορά (6-16). Στη δεύτερη περίοδο έπεσε ως ένα βαθμό η απόδοση των φιλοξενουμένων επιθετικά, παρόλ’ αυτά λόγω της καλής άμυνας η διαφορά μειώθηκε ελάχιστα και ήταν στους οκτώ στο ημίχρονο (16-24).

Στο πρώτο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχες σημείωσαν 4/5 τρίποντα, αλλά ευτυχώς που ο Ολυμπιακός Β. είχε ανάλογη ευστοχία, αφού έβαλε αυτό το διάστημα τα 5 από τα έξι συνολικά τρίποντά του με τις Μπακρατσά, Ζήτη, Καποδίστρια και Σαρακατσάνη (2). Έτσι με επιμέρους σκορ 15-24 ουσιαστικά είχε καθαρίσει το ματς στο 30’ (31-48) και στο τέταρτο, όταν και προφυλάχθηκαν οι Ζέρβα και Χαβαλέ, απλώς συντήρησε αυτή τη διαφορά και την ανέβασε ελαφρώς , για να κλείσει το παιχνίδι στο +20 (40-60).

Δεκάλεπτα: 6-16, 16-24, 31-48, 40-60

Ν. ΒΟΤΣΗΣ (Γκογκάκης-Μανωλόπουλος): Τυφλού 5 (1), Παπαδάκη Χ. 2, Μηταριώτη 8 (2), Κασάπη, Σταυροπούλου, Ζηγούρα, Κωνσταντινίδου 7, Αγκούλ 9 (1), Παπαδάκη Ν. 7, Τζήμου 2.