Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2013

Έχασαν οι γυναικές

Την ήττα γνώρισε η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου στο ΕΑΚ πριν λίγο.
Ο Άρης κατάφερε να «πάρει»,έστω και δύσκολα,την νίκη από τα κορίτσια του Ολυμπιακού με σκορ 61-69.

Οι Βολιώτισσες ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι έχοντας εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας έξω από την γραμμή των 6,75 και συνέχισαν την καλή τους απόδοση και στο δεύτερο δεκάλεπτο εξασφαλίζοντας στο ημίχρονο διαφορά 9 πόντων υπέρ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε η αντεπίθεση του Άρη που πέτυχε 16 πόντους στην τρίτη περίοδο έναντι 8 των γηπεδούχων και παίζοντας καλά σε άμυνα και κυρίως επίθεση πήρετο ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 61-69.

Από τον Άρη κορυφαία η Νίκη Χατζάκου με 18 πόντους με 3 τρίποντα, 8 ασίστ και 6 κλεψίματα ενώ 18 πόντους είχε και η Ρούλα Μούλη με 4 ασίστ κ 5 κλεψίματα. Για τον Ολυμπιακό Βόλου πρώτη σκόρερ η Νίκη Ζέρβα που είχε 17 πόντους με 11 ριμπάουντ. Πολύ καλό το ντεμπούτο της Ταντουρόφσκα με 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-22, 40-31, 48-47, 61-69
Διαιτητές: Αργυρού-Ταρενίδης Κ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Ταντουρόφσκα 17 (1) , Σαρακατσάνη 6 (2) , Σουλτάνη 13 (2) , Χαβαλέ 7 (1τρ. 5 ασίστ) , Ζέρβα 18 (11 ριμπ.) , Ζήτη, Θανασούλη, Παρασχάκη.

ΑΡΗΣ (Μασλαρινός): Μπαλλά, Χατζάκου 18(3τρ. 8ασ. 6 κλ.), Μπουσνάκη 11, Κατωπόδη 9, Τράντα 2, Μούλη 18 (4ασ. 5κλ.) , Σταμπουλίδου, Μπεγκένισιτς 11 (11 ριμπ.)