Ο Eγκούτου Ολίσε «έκλεισε» προφορικά με τον Ολυμπιακό Βόλου και αναμένεται να υπογράψει για να ολοκληρωθεί η συμφωνία.
Για τον συγκεκριμένο παίκτη ο Ολυμπιακός ενδιαφέρθηκε το καλοκαίρι του 2010 ,αλλά η περιπέτεια που «μπήκε» η ομάδα τον έφερε στην Κρήτη και τον Εργοτέλη από τον Πανθρακικό (35 συμμετοχές).
Πριν έρθει στην Ελλάδα ο Νικγηριανός αμυντικός χαφ πέρασε από μεγάλες Ευρωπαϊκές ομάδες όπως την Μονπελιέ (40 συμμετοχές- 1 γκολ) ,την ΚΠΡ ,την Λα Λουβιέρ (31 συμμετοχές - 1 γκολ) την Γκρενομπλ (51 συμμετοχές - 2 γκολ) και η Νανσί (46 συμμετοχές).
Μετά τον Εργοτέλη (46 συμμετοχές - 1 γκολ) αποκτήθηκε από την Παναχαΐκή (12 συμμετοχές - 1 γκολ) από την οποία αποχώρησε καθώς όπως ο ίδιος δήλωσε οι συνθήκες που επικρατούσαν στην Πατρινή ομάδα ήταν απαράδεκτες για έναν επαγγελματία ποδοσφαιριστή.
Ο 32χρονος αμυντικός χαφ ύψους 1,83 μπορεί να παίξει σε όλες τις θέσεις του κέντρου.
Να σημειωθεί πως από τον μάνατζέρ του προτάθηκε σε όλες σχεδόν τις ομάδες της Β΄ Εθνικής με τον Ολυμπιακό μέχρι τώρα να δίνει στον ποδοσφαιριστή όσα ζήτησε και να έχει αποσπάσει την προφορική δέσμευση για συμφωνία.