Τετάρτη 21 Νοεμβρίου 2012

-Χ-αμένη ευκαιρία!

Ο Ολυμπιακός Βόλου έχασε την μεγάλη ευκαιρία να αγγίξει την πρώτη θέση της βαθμολογίας,μένοντας στο 0-0 στο Πανθεσσαλικό με τον Παναιτωλικό.
Ο Ολυμπιακός έδειξε κουρασμένος σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες νοιαζόταν περισσότερο για τις άμυνες τους παρά για να πάρουν το τρίποντο.
Βέβαια η πετυχημένη συνταγή του Σούλη μπορεί να συνέχισε το αήττητο σερί του,αλλά αν δεν σπάσεις αυγά δεν κάνεις ομελέτα.
Έτσι η ομάδα έμεινε στην 7η θέση της βαθμολογίας χωρίς να έχει κάνει το ρεπό του και την επόμενη αγωνιστική πρέπει πλέον να αναζητήσει την νίκη απέναντι στον....πρωτοπόρο Εθνικό Γαζώρου στις Σέρρες.
Για ακόμα μια φορά ο Ολυμπιακός έμεινε μακριά από το γκολ αφού η ανάπτυξή του από τον άξονα δεν τον βοήθησε.Οι ερυθρόλευκοι μπορεί να είχαν πιο κλασικές ευκαιρίες από τον αντίπαλό τους ,αλλά με μία ή δύο κλασσικές ευκαιρίες χρειάζεσαι φορ που κάνει γκολ από το πουθενά...Και τέτοιον παίκτη ο Ολυμπιακός δεν διαθέτει.

Ο κόσμος επηρεασμένος από την βροχή δεν ξεπέρασε τις 3.000!

Ο διαιτητής: Ο Αγγελάκης χωρίς να κάνει το μεγάλο λάθος σφύριξε Παναιτωλικό.Διαβάστε την ροή του αγώνα λεπτό προς λεπτό και θα καταλάβετε τον λόγο.

Είπαν :
Καραγιωργίου: «Δεν έγινε καλό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες.Είχε στόφα ντέρμπι και ήταν παιχνίδι διεκδικητριών ομάδων.Σε ένα μεγάλο μέρος ελέγξαμε το ρυθμό αλλά δεν γίναμε επικίνδυνοι.Οι παίκτες μας έχουν βρει το ρυθμό τους και πολύ σύντομα θα έρθει και το γκολ.Μας έχουν κοστίσει οι τραυματισμοί.»

Σούλης Παπαδόπουλος: «Ήταν ένα παιχνίδι κλασικό της Β΄εθνικής με δύο ομάδες που θέλαν να μην χάσουν.Όταν παίζεις με ομάδα που θέλει την άνοδο όπως ο Παναιτωλικός και ο αντίπαλος φεύγει ευχαριστημένος με τον βαθμό που πήρε, σημαίνει πως έχουμε κι εμείς επίπεδο και κοιτάζουμε τις ομάδες αυτές στα μάτια.Με την αλλαγή του Μπολάτι κρατήσαμε μακριά τους αντίπαλους αλλα και κάναμε δύο καλές ευκαιρίες που θα μπορούσαν να μας δώσουν το παιχνίδι.Πατάμε γερά στα πόδια μας και πάμε στο επόμενο παιχνίδι να παίξουμε με τον πρωτοπόρο.Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα.Ο Παναιτωλικός δεν μας δημιούργησε δύσκολες καταστάσεις και φαινόταν πως όποιος έβαζε το γκολ θα κέρδιζε.Το παλέψαμε και οι δύο αλλά νομίζω πως ήμασταν πιο κοντά στην νίκη.

Παρακολουθήσατε από το VolosFans σε συνεχή ροή το παιχνίδι.Θυμηθείτε το λεπτό προς λεπτό.

Ολυμπιακός Βόλου (Παπαδόπουλος): Γκίτκος, Στουρνάρας, Κατσιαρός, Παλαιολόγος, Γόγολος, Πινδώνης, Στογιάνοφ, Γιενκά, Ογιαρμπίντε, Ανιέτε, Κόλεφ.
Στον πάγκο: Σταυράκης, Μπολάτι, Καρράς, Τσιάτσιος, Γαλάνης, Παππάς, Γκότοβος.
Παναιτωλικός (Καραγεωργίου): Τακίδης, Κούσας, Ιωάννου, Ακουάρο, Γκόλιας, Μπογκντάνοβιτς, Σφακιανάκης, Μύγας, Καμαρά, Φαβάλι, Γιάνεφ.
Στον πάγκο: Στεφανάκος, Πασάς, Κουτσοσπύρος, Τζιτζης, Μπακάκης, Μήλιος, Μεταξούλης.
  • O πολύ κακός καιρός έχει επηρεάσει την προσέλευση του κόσμου.Περίπου 2.000 θεατές στο στάδιο ,αλλά η προσέλευση συνεχίζεται.Όλος ο κόσμος κάθεται στην σκεπαστή κερκίδα.Οι ομάδες είναι στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα για να αρχίσει το παιχνίδι.
  • Άρχισε το παιχνίδι!Με το γνωστό 4-2-3-1 παρατάσσει την ομάδα ο Σούλης ,ο οποίος δεν αλλάζει πετυχημένες συνταγές.
  • Καλός ο αγωνιστικός χώρος παρά την πολύ βροχή.Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα χωρίς ευκαιρίες.
  • 8' Πολύ καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.Σέντρα του Ανιέτε,ο Γιενκά έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Τακίδης μπλόκαρε την μπάλα.
  • 10' Ο Καμάρα ζητάει πέναλτι σε τράβηγμα μέσα στην μεγάλη περιοχή.Ο Αγγελάκης σωστά δείχνει «παίζεται».
  • 17' Κίτρινη κάρτα στον Γόγολο, πολύ «τραβηγμένη», για μαρκάρισμα!
  • 21' Σέντρα του Γιάνεφ απομακρύνει ο Παλαιολόγος...
  • 26' Νέα καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.Ο Ογιαρμπίντε εκτέλεσε φάουλ,ο Κόλεφ έπιασε την κεφαλιά η οποία πέρασε άουτ.
  • Συνεχείς καθυστερήσεις του Τακίδη ,ο Αγγελάκης από την Μακεδονία συνεχώς του «χαρίζεται».
  • Πολύ «σφιχτό» παιχνίδι και από τις δύο ομάδες.Λίγες οι ευκαιρίες και στα δύο τέρματα.
  • 37' Καλή ευκαιρία με τον Ανιέτε να πιάνει την σέντρα,αλλά ο Πινδώνης δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του και να σκοράρει προ του Τακίδη.Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων πρόλαβε να μπλοκάρει.
  • 42' Ο Παναιτωλικός ανταποδίδει την ευκαιρία.Ο Φαβάλι μετά από  πετυχημένο ένα-δύο με τον Καμάρα μπήκε στην περιοχή,ο Μύγας τελικά έκανε το σουτ αλλά ο Γκίτκος με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε.
  • 45+1 Νέο σουτ του Μύγα άουτ.
  • Τέλος ημιχρόνου.
  • Σε ένα μέτριο α' ημίχρονο Ολυμπιακός Βόλου και Παναιτωλικός δεν δικαιολόγησαν τον τίτλο των φαβορί για την άνοδο.Οι τελικές προσπάθειες είναι λιγοστές ,χωρίς την κλασσική ευκαιρία ,ενώ οι δύο ομάδες θέλουν πρώτα να διαφυλάξουν τις εστίες τους και...ότι προκύψει.Ο Ολυμπιακός προσπαθεί ανεπιτυχώς να αναπτυχθεί από τον κεντρικό άξονα ,ενώ ο Παναιτωλικός μάλλον έχει αδυναμίες από τα άκρα της άμυνάς του.
  • Τα αποτελέσματα των υπόλοιπων αγώνων μπορείτε να τα δείτε μέσω της σελίδας LIVESCORES στο VolosFans.
  • Όλα έτοιμα για να αρχίσει το β΄ημίχρονο.
  • 46' Ο Μπολάτι στην θέση του Ανιέτε.Ο Γιενκά πέρασε πίσω από τον Κόλεφ. Προσπαθεί να «στηρίξει» το κέντρο ο Σούλης Παπαδόπουλος.
  • 48' Ο Μπολάτι απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακριά,ο Τακίδης μπλόκαρε.
  • 49' Αδικαιολόγητο σφύριγμα του Αγγελάκη.Ενώ ο Κόλεφ έφευγε τετ α τετ απέναντι στον Τακίδη,ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι για επιθετικό φάουλ του Γιενκά ,εκτός φάσης.Οι παίκτες του Παναιτωλικού εν τω μεταξύ άρχισαν να «πέφτουν» στο χορτάρι και να τραυματίζονται.
  • 56' Φάουλ σε επικίνδυνη θέση για τον Παναιτωλικό.Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για την απόφαση του Αγγελάκη.
  • 56' Ο Μπακάκης στην θέση του Μύγα.
  • 58' Εντυπωσιακή απόκρουση του Γκίτκου μετά την επικίνδυνη εκτέλεση του Γιάνεφ.
  • 59' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!Ο Γιενκά μόνος του απέναντι από τον Τακίδη δεν καταφέρνει να τον νικήσει.Η θαυμάσια μπαλιά ήταν του Στογιάνοφ που έβγαλε την αντεπίθεση.
  • 62΄ Σέντρα του Κατσιαρού,ο Τακίδης μπλόκαρε προ του Ογιαρμπίντε.
  • 65' Ο Μπολάτι υποδεικνύεται οφ-σάιτ ενώ έβγαινε στην πλάτη της άμυνας.Η φάση τουλάχιστον αμφισβητούμενη.
  • 67' Σουτ του Φαβάλι στα σώματα των αμυντικών του Ολυμπιακού.
  • 68' Σέντρα του Φαβάλι,μπλόκαρε ο Γκίτκος.
  • 70' Νέα υπόδειξη οφ σάιτ του Κόλεφ αυτή την φορά ο οποίος δείχνει να βρίσκεται στην ίδια ευθεία με τον Κούσα.
  • 72' Ο Πασάς στην θέση του Γιάνεφ στην δεύτερη αλλαγή του Παναιτωλικού.
  • 74' Αναγκαστική αλλαγή του Γόγολου μετά από τραυματισμό του.Στην θέση του ο Τσιάτσιος.Ο Στογιάνοφ αναγκαστικά γυρίζει σε θέση στόπερ.
  • 79' Ο Κατσιαρός γυρίζει επικίνδυνα στον Γκίτκο.Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού πρόλαβε προ του Καμαρά.
  • 80' Ο Κουτσοσπύρος στην θέση του Καμαρά.
  • 81' Καλή επίθεση του Ολυμπιακού, ο Στουρνάρας δεν μπόρεσε να βγάλει την τελική μπαλιά.
  • 82' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Κόλεφ να πιάνει το σουτ μετά την μπαλιά του Στουρνάρα,αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
  • 86' Ο Παπάς στην θέση του Ογιαρμπίντε.
  • 89' Κουρασμένοι οι παίκτες των δύο ομάδων οι μεν περιμένουν το λάθος των δε.
  • 90' Ο Αγγελάκης και πάλι με φάουλ-μαιμού δίνει την ευκαιρία στον Παναιτωλικό να απειλήσει.Το φάουλ πέρασε ανεκμετάλλευτο.