Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2012

Δύσκολα κερδίζει,δυσκολότερα χάνει...

O Ολυμπιακός συνέχισε το αήττητο σερί του στην Δράμα και σε ένα παιχνίδι που ήταν καλύτερος και θα μπορούσε να κερδίσει,παραχώρησε την λευκή ισοπαλία στην Δόξα ανεβαίνοντας στην 2η θέση της βαθμολογίας.
Πλέον περιμένει την ολοκλήρωση της αγωνιστικής και «βλέπει» την Τετάρτη στο καθοριστικό παιχνίδι με αντίπαλο τον Παναιτωλικό.

Η κλασσική ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου που μπορεί να κερδίζει σχετικά δύσκολα,αλλά χάνει ακόμα δυσκολότερα είναι η εικόνα του Ολυμπιακού Βόλου την δεδομένη στιγμή.
Ο Ολυμπιακός ήταν ανά χρονικά διαστήματα καλύτερος της αντιπάλου του,θα μπορούσε να πάρει το τρίποντο της νίκης,αλλά και ο βαθμός της ισοπαλίας δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως αποτυχία.

Πάντως αν κάποιος έπρεπε να νικήσει ,αυτός ασφαλώς ήταν ο Ολυμπιακός,ο οποίος στο α' ημίχρονο είχε κλασσικές ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Γόγολου.
Οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν με αυτό τον βαθμό στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και περιμένουν την αυριανή μέρα και την ολοκλήρωση της αγωνιστικής.

Είπαν:
Σούλης ΠαπαδόπουλοςΕίμαι ικανοποιημένος από την ισοπαλία.

Ήμασταν καλύτεροι ειδικά στο πρώτοημίχρονο, χάσαμε δύο τρεις ευκαιρίες, θα μπορούσαμε να προηγηθούμε  Εκτός από τα πέντε-δεκα λεπτά όπου η Δόξα μπήκε πάρα πολύ δυνατά, επιβάλλαμε το ρυθμό μας.Δεν λέω για τη φάση για το δοκάρι που είχαμε, μιλάω για τις άλλες δύο φάσεις όπου οι παίκτες της Δόξας έβγαλαν τη μπάλα πάνω στη γραμμή.
Εμείς απειλούμασταν μόνο από κάποιες φάσεις με φάουλ όπου και ο Ταραλίδης και ο Σοϊλέδης έχουν πάρα πολύ καλά πόδια. Στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο του Ρουσεφ ξέραμε πως θα μας πιέσουν πάρα πολύ, είχαμε δουλέψει όμως και γι’ αυτό το σημείο. Η Δόξα πίεζε, αλλά χωρίς να μπαίνει στα καρέ μας, χωρίς να μας δημιουργεί κάποιες ευκαιρίες, εκτός απ μια δυο περιπτώσεις με κάποια σουτ. Με την καλή κυκλοφορία που είχαμε προσπαθήσαμε να βγούμε στην αντεπίθεση για να πετύχουμε κάποιο γκολ. Θα μπορούσαμε να το κάνουμε με τον Ανιέτε στο τέλος, αλλά νομίζω στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο το παιχνίδι.Αν λάβουμε όλη την εικόνα του παιχνιδιού νομίζω πως αν μια ομάδα ήταν να κερδίσει αυτή ήταν ο Ολυμπιακός.Κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και βλέπουμε το επόμενο.Σε ένα τέτοιο παιχνίδι πρέπει να είσαι ρεαλιστής και να φυλάς την άμυνά σου.Εμείς καταφέραμε να πάρουμε έναν βαθμό.Οι ομάδες που βαφτίζεται φαβορί βλέπετε πως δεν πάνε καλά.Εμείς από 14οι είμαστε 2οι και είμαι ευχαριστημένος.

Τζαναβάρας (προπονητής Δόξας): «Στο α΄ημίχρονο χάσαμε το έλεγχο του παιχνιδιού και οι καλοί παίκτες του Ολυμπιακού το εκμεταλλεύτηκαν.Θεωρώ πως το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και κάθε ομάδα δικαιούται από ένα ημίχρονο.Δεν είναι πολύ άσχημος ο βαθμός της ισοπαλίας.Καλή συνέχεια και στις δύο ομάδες.

Γαλάνης : «Θα μπορούσαμε να φύγουμε νικητές.Είχαμε ευκαιρίες και το δοκάρι.Το αποτέλεσμα και όλη η εικόνα μας εκφράζει την σκληρή δουλειά που κάναμε όλη την εβδομάδα.»

Παρακολουθήσατε το παιχνίδι σε ζωντανή ροή ενημέρωσης από το VolosFans.com
Θυμηθείτε το λεπτό προς λεπτό...
  • Στην Δράμα βρίσκονται 70 περίπου φίλοι του Ολυμπιακού που έκαναν το ταξίδι για να στηρίξουν την αγαπημένη μας ομάδα.
  • Ο καιρός στην Δράμα είναι πολύ καλός.
  • Διαιτητής του αγώνα ο Χατζής από την Αττική.
  • Ολυμπιακού Βόλου: Γκίτκος, Κατσιαρός, Γόγολος, Παλαιολόγος, Στουρνάρας, Πινδώνης, Στογιάνοφ, Ανιέτε, Ογιαρμπίντε, Γιενκά, Κόλεφ
  • Δόξα Δράμας : Γουμάγιας, Μπάρος, Στεργιανός, Μιλένκοβιτς, Ταραλίδης, Ιντζόγλου, Σοϊλέδης, Κοντέων, Κάπελ, Πουλάκος, Περπερίδης.
  • Οι φίλαθλοι της Δόξας δεν ξεπερνούν τους 1000.
  • To παιχνίδι άρχισε στην ώρα του.Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του αγώνα.
  • 6' Γέμισμα του Κατσιαρού δεν ανησυχεί τον Γουμάγια.
  • 9' Εκπληκτική ευκαιρία του Ολυμπιακού με τον Κόλεφ να κάνει το σουτ να αποκρούει σωτήρια ο Γουμάγιας ,ο Γιενκά στο «ριμπάουντ» να κάνει το πλασέ αλλά οι παίκτες της Δόξας να διώχνουν πάνω στην γραμμή.
  • 12' Εκτέλεση φάουλ της Δόξας πάνω στην γραμμή της μεγάλης περιοχής του Ολυμπιακού από τον Σοϊλέδη ,πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκίτκου.
  • 14' Νέα ευκαιρία για την Δόξα με την σέντρα του Σοιλέδη ,ο Γκίτκος μπλόκαρε.
  • 17' Κίτρινη κάρτα στον Κατσιαρό για μαρκάρισμά του στον Πουλάκο.
  • Νέο φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού καταλήγει στο δεύτερο κόρνερ για την Δόξα μετά την εκτέλεση του Ταραλίδη.
  • 18' Σέντρα του Περπερίδη,τακουνάκι από τον Κάπελ , άουτ.
  • 22' Κίτρινη κάρτα στον Σοϊλέδη.
  • 22' Κίτρινη κάρτα στον Στουρνάρα.
  • Σκληρό μαρκάρισμα από πίσω του Σοϊλέδη στον Στουρνάρα. Ο διαιτητής αντί να αποβάλει τον παίκτη της Δόξας δείχνει την κίτρινη κάρτα και στους δύο.
  • 28' Σουτ του Ογιαρμπίντε πάνω στα σώματα των αμυντικών.
  • 30' Λάθη επί λαθών της αμυντικής γραμμής του Ολυμπιακού , ο Κάπελ όμως δεν μπορεί να σκοράρει και η κεφαλιά του περνάει άουτ.
  • 32' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.Σέντρα του Ογιαρμπίντε η κεφαλιά του Ανιέτε περνάει κόρνερ.
  • 33' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό στο γυριστό σουτ του Γόγολου.
  • 34' Ο Κάπελ πιάνει το σουτ,ο Γκίτκος μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
  • 35' O Ογιαρμπίντε κάνει την παράλληλη σέντρα ,αλλά κανείς δεν βρίσκεται να προωθήσει την μπάλα στα δίχτυα.
  • 39' Κίτρινη κάρτα στον Ταραλίδη για διαμαρτυρία.
  • 40' Ο Περπερίδης βρήκε αμαρκάριστο τον Ταραλίδη του οποίου το σουτ πέρασε άουτ.
  • 43' Εκτέλεση φάουλ του Ογιαρμπίντε ,μπλοκάρει ο Γουμάγια.
  • 44' Δεύτερο κόρνερ για τον Ολυμπιακό ,χωρίς πρόβλημα μπλοκάρει ο Γουμάγια.
  • 45+1 Τρίτο κόρνερ για την Δόξα ο Γκίτκος μπλόκαρε.
  • Τέλος ημιχρόνου σε ένα μέτριο παιχνίδι.Ο Ολυμπιακός είχε σαφώς τις μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ.
  • Έναρξη β΄ημιχρόνου.
  • 46' Στην θέση του Σοιλέδη πέρασε ο Ρούσεφ για την Δόξα.
  • 47' Τρίτο κόρνερ για τον Ολυμπιακό ,περνάει ανεκμετάλλευτο.
  • 50' Καλή διπλή ευκαιρία για την Δόξα με τον Κάπελ στην τελική προσπάθεια να σουτάρει άουτ.
  • 50' Ο Μπολάτι στην θέση του Κόλεφ στην πρώτη αλλαγή του Σούλη.
  • 55' Ο Θάνος στην θέση του Πουλάκου στην δεύτερη αλλαγή για την Δόξα.
  • 57' Κίτρινη κάρτα στον Ανιέτε για διαμαρτυρία.
  • 57΄Κίτρινη κάρτα στον Κοντέων για μαρκάρισμά του στον Ογιαρμπίντε.
  • 59' Κίτρινη κάρτα στον Πινδώνη.
  • 61΄Σουτ του Πινδώνη αποκρούει με δυσκολία ο Γουμάγια.
  • 62΄ Φάουλ του Ογιαρμπίντε και πάλι ο Γουμάγια απομακρύνει.
  • 64΄ Στην θέση του Κάπελ ο Καμινιώτης και η Δόξα ολοκληρώνει νωρίς τις αλλαγές της.
  • 66' Ο Γιενκά σουτάρει ψιλοκρεμαστά ,πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γουμάγια.
  • 71' Ανεξήγητες διαμαρτυρίες των παικτών της Δόξας σε φάση που ο Στεργιανός έπεσε μόνος του στην περιοχή του Γκίτκου.
  • 73' Σουτ του Στεργιανού πολύ άουτ.
  • Έχει οπισθοχωρήσει ο Ολυμπιακός,ο οποίος δείχνει να θέλει βοήθεια από τον πάγκο.Ο Σούλής έχει ακόμα δύο αλλαγές αλλά δεν τις πραγματοποιεί ακόμα.
  • 78' Σουτ του Πινδώνη, βιαστικό περνάει άουτ.
  • 80' Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα.Ο μόνιμα αμαρκάριστος Καμινιώτης,έβγαλε την σέντρα,ο Ταραλίδης έπιασε το πλασέ αλλά ο Γκίτκος σωτήρια έδιωξε την μπάλα.
  • 83' Ο Γαλάνης στην θέση του Γιενκά.Ο Σούλης αποφασίζει να «γεμίσει» την αντίπαλη περιοχή.
  • 86' Ο Ογιαρμπίντε κάνει την σέντρα,ο Ανιέτε ανατρέπεται πριν πλασάρει μόνος του τον Γουμάγια και η ευκαιρία χάνεται.
  • 87' Σουτ του Ιντζόγλου μπλοκάρει ο Γκίτκος.
  • 89' Ο Καρράς στην θέση του Στουρνάρα.
  • 89' Σέντρα του Καμινιώτη περνάει ανεκμετάλλευτη.