Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2012

Αν έχεις τύχη διάβαινε....

Το τρίποντο μέσα από τα χέρια του έχασε ο Ολυμπιακός Βόλου στις Σέρρες.Ο τοπικός Πανσερραϊκός «έκλεψε» στο 93' την νίκη από την ομάδα μας μετά από τραγικό λάθος του Γκίτκου.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να κάνει τρίποντο και ο Σούλης Παπαδόπουλος έκανε ντεμπούτο με ισοπαλία.Στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και ήταν καλύτεροι των γηπεδούχων. Μάλιστα στο διάστημα 59' - 70 θα μπορούσαν να τριπλασιάσουν τα τέρματά τους και να «καθαρίσουν» το παιχνίδι.

Δυστυχώς για τον Ολυμπιακό ένα λάθος του Γκίτκου στις καθυστερήσεις κόστισε δύο ολόκληρους βαθμούς και έτσι παρά την πολύ καλή εμφάνιση η ομάδα παραμένει καθηλωμένη κάτω από την μέση της βαθμολογίας.
Η ξεκούραση πάντως φάνηκε πως έκανε καλό στους παίκτες μας οι οποίοι είχαν μια πολύ διαφορετική εμφάνιση από τον παιχνίδι με την Καλλιθέα.

Το σημαντικό όμως που πρέπει να μείνει είναι πως η συγκεκριμένη ομάδα,έχει δυνατότητες και η θέση της στην βαθμολογία είναι πλασματική.

Οι παίκτες και ο Σούλης: Μοιραίος παίκτης του αγώνα ο Γκίτκος που δεν ήταν σε καλή ημέρα αφού φέρνει ευθύνη και στα δύο γκολ που δέχτηκε.Ο Τσιάτσιος κατώτερος του αναμενόμενου είχε και πάλι αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις.Ξεχώρισε ο Ογιαρμπίντε ,ο Πινδώνης και ο Στουρνάρας με τα χιλιόμετρα που έκαναν.
Ο Σούλης διέψευσε τον εαυτό του με το επιθετικό σχήμα που «κατέβασε» την ομάδα.

Η σφυρίχτρα:Ο Θρακιώτης Γρανάς τα πήγε καλά αν και είχε αρκετές δύσκολες φάσεις τις οποίες θα μπορούσε να «θαλασσώσει»...

Είπαν:

Σούλης Παπαδόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού Βόλου): «Έγινε ένα πολύ καλό ματς και από τις δύο ομάδες, με τέσσερα γκολ και δύο δοκάρια. Έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς μπορούμε να πούμε πως δικαιούμασταν κάτι παραπάνω, όμως δίνω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για την πολύ καλή προσπάθεια που έκαναν. Ήρθα στον Ολυμπιακό Βόλου για να πάμε την ομάδα εκεί που της αξίζει. Μπορούσαμε στο β’ ημίχρονο να κάνουμε και το 1-3, αλλά και ο Πανσερραϊκός νωρίτερα να πετύχει το 2-2 με το δοκάρι που είχε. Αντιμετωπίσαμε μια πολύ καλή ομάδα που παίζει πολύ καλό ποδόσφαιρο και δεν την ενδιαφέρει να… σκοτώσει το ποδόσφαιρο. Είμαι κάποιες ώρες στην ομάδα όμως όταν είσαι επαγγελματίας προπονητής δεν χρειάζεσαι χρόνο για να δέσεις την ομάδα. Ξέρουμε τον τρόπο παιχνιδιού του κ. Γρηγορίου και αυτό μας βοήθησε στο να πάρουμε αποτέλεσμα. Έχουμε πολύ καλούς ποδοσφαιριστές».

Σπύρος Γόγολος (παίκτης Ολυμπιακού Βόλου): «Ο Πανσερραϊκός παίζει πολύ καλό ποδόσφαιρο και εμείς ήρθαμε πολύ καλά διαβασμένοι. Από θέμα τακτικής τα πήγαμε πολύ καλά και στα 90 λεπτά. Το ματς όμως τελειώνει όταν σφυρίξει ο διαιτητής. Μας αφήνει μια πικρία το αποτέλεσμα. Ο κόσμος μας σήμερα ήταν συγκλονιστικός. Έχουμε Γολγοθά μπροστά μας και πιστεύω πως το μέλλον μας θα είναι πολύ καλύτερο».

Μιχάλης Γρηγορίου (προπονητής Πανσερραικού):  «Όταν τελείωσε το ματς μας βρήκε με ανάμεικτα συναισθήματα, καθώς δεν ξέραμε αν πρέπει να χαρούμε ή να λυπηθούμε από το αποτέλεσμα. Το μη χείρον βέλτιστον όμως γιατί άμα δεν μπορείς να κερδίσεις τουλάχιστον προσπάθησε να μην χάσεις. Η Football League είναι ένα πρωτάθλημα με αλλοπρόσαλλα αποτελέσματα.

Ο Ολυμπιακός Βόλου ήρθε με αλλαγμένη την ψυχολογία λόγω του ότι ανέλαβε ο Σούλης Παπαδόπουλος. Μπορώ να πω πως το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και ο κόσμος που το παρακολούθησε είτε από το γήπεδο είτε από την τηλεόραση το ευχαριστήθηκε. Το πρόβλημα σε εμάς εντοπίζεται στο ότι ενώ προηγούμαστε με 1-0 δεν καταφέρνουμε να μπούμε στα αποδυτήρια με το υπέρ μας σκορ. Στο β’ μέρος θα μπορούσαμε νωρίτερα να πετύχουμε το 2-2 και να δούμε στη συνέχεια ένα διαφορετικό παιχνίδι, αλλά θα μπορούσαμε να δεχθούμε και το 1-3. Θα προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας.

Στο παιχνίδι του κυπέλλου θα πάρουν χρόνο συμμετοχής παιδιά που δεν τον είχαν μέχρι τώρα. Χαίρομαι που οι παίκτες μου προσπάθησαν, δεν τα παράτησαν και εν μέρει δικαιώθηκαν. Δεν αλλάζουμε φιλοσοφία και ποδοσφαιρικό στυλ. Συγχαρητήρια στον κόσμο μας που μέχρι το τέλος μας στήριξε. Θα δώσουμε έμφαση στα ατομικά λάθη που κάνουμε».

Χαράλαμπος Μπριλάκης (παίκτης Πανσερραικού) : «Συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου για την προσπάθεια που κατέβαλαν. Θα συμφωνήσω στο ότι το πρόβλημα μας ήταν για άλλη μια φορά που δεν καταφέραμε να κρατήσουμε στο ημίχρονο το υπέρ μας σκορ. Θα δούμε φέτος πολλές ανακατατάξεις στον βαθμολογικό πίνακα. Άμυνα κάνει όλη η ομάδα αλλά θα πως, πως κάνουμε χαζά ατομικά λάθη. Μας αφήνει πικρία το 2-2 γιατί ήρθε εντός έδρας»

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μ. Γρηγορίου): Λουσινί, Κιάσσος, Τσαούσης, Μπριλάκης, Σιάκκας, Παρασκευαΐδης (63’ Γκουγκουλιάς), Ανάκογλου, Ράνιτς, Τοντόροφ (56’ Μπονέρης), Κόντος, Μπανγκουρά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σ. Παπαδόπουλος): Γκίτκος, Σοτυρνάρας, Γόγολος, Κατσιαρός (65’ Καρράς), Παλαιολόγος, Πινδώνης, Τσιάτσιος, Ογιαρμπίντε, Πετρόφ, Γαλάνης (59’ Ανιέτε), Μπακαγιόκο (88’ Κόλεφ).

Παρακολυθήσατε ζωντανά την ροή του αγώνα από το VolosFans.com

• Kαλησπέρα από τις Σέρρες.Αρχίζουμε άμεσα με την 11άδα του Ολυμπιακού.
  • Γκίτκος, Κατσιαρός, Γόγολος ,Στουρνάρας, Παλαιολόγος, Πινδώνης,Τσιάτσιος, Στογιάνοφ, Ογιαρμπίντε , Μπακαγιόκο, Γαλάνης.
  • Στον πάγκο οι: Σταυράκης, Ναουμίδης, Γκότοβος, Παππάς, Καρράς, Κόλεφ, Ανιέτε.
  • Η 11άδα των Σερρών: Λουσίνι, Κιάσος ,Τσαούσης , Μπριλάκης, Σιάκας ,Παρασκευαίδης, Ανάκογλου, Κόντος ,Τοντόροφ, Ράνιτς
  • Στον πάγκο οι: Κουτζαβασίλης, Γκουγκουλιάς, Καρασαλίδης, Γιαννόπουλος, Καψάλης, Μπονέρης, Τσούτσης.
  • Ξεκίνησε το παιχνίδι.Στο γήπεδο κάτι λιγότερο από 2.000 φίλαθλοι.Οι 200 περίπου από αυτούς είναι οπαδοί του Ολυμπιακού που κάθονται στο πέταλο.
  • 2' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με σουτ του Πινδώνη να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Λουτσίνι!
  • 4' Γέμισμα του Ογιαρμπίντε,ο Λουτσίνι μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
  • 5' Πολύ καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό,ο Μπακαγιόκο έκανε το σουτ,η μπάλα βρήκε τα σώματα αμυντικών,κατέληξε δίπλα από την εστία του Λουτσίνι και κανείς δεν μπόρεσε να την σπρώξει στα δίχτυα.
  • Kαλύτερος ο Ολυμπιακός το πρώτο 10λεπτο. Πιο κινητικός από τον αντίπαλό του είχε τις ευκαιρίες.
  • Με την λευκή φανέλα και τις πλάγιες ρίγες ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά φέτος.
  • 18' Φάουλ σε καλή θέση,ο Γαλάνης σουτάρει στα ουράνια....
  • 20' Φάουλ-γέμισμα του Κατσιαρού ,μπλοκάρει ο Λουσίνι πριν τον Μπακαγιόκο.
  • 23' Ο Γαλάνης πάει να γυρίσει μέσα στην περιοχή την μπάλα,ο Μπριλάκης βρίσκει μάλλον ακούσια την μπάλα με το χέρι αλλά ο διαιτητής δείχνει κόρνερ.
  • 23' Ο Ογιαρμπίντε «πιάνει» εκτός θέσης του Λουσίνι ,αλλά η σέντρα- σουτ είναι άστοχη.
  • Διαμαρτύρεται ο Ανάκογλου για μαρκάρισμα του Πετρόφ πάνω του στην μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού.
  • 24' Κίτρινη κάρτα στον Παρασκευαίδη.
  • 26' Κίτρινη κάρτα στον Παλαιολόγο για μαρκάρισμα.
  • Πολύ γρήγορος ρυθμός στο παιχνίδι.Ο Ολυμπιακός καλύτερος,αλλά θα πρέπει να «χτυπήσει» πριν κουραστούν οι παίκτες του...
  • 32' ΓΚΟΛ για τον Πανσερραικό κόντρα στην ροή του αγώνα με απευθείας χτύπημα φάουλ του Κοντού.Ο Γκίτκος απλά παρακολούθησε την πορεία της μπάλας.
  • Ήταν η προσπάθεια για γκολ των γηπεδούχων...
  • ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Στουρνάρας ισοφαρίζει για τον Ολυμπιακό!Ο Γαλάνης έδωσε μπαλιά στα αριστερά και ο δεξιός αμυντικός των ερυθρολεύκων «πρόλαβε» την έξοδο του Λουσίνι και πλάσαρε σωστά.

• 45' Μεγάλη ευκαιρία για τις Σέρρες,ο Ανάκογλου βρέθηκε απέναντι από τον Γκίτκο,αυτός όμως κατάλαβε το ψιλοκρεμαστό σουτ και «κατέβασε» την μπάλα σε κόρνερ!
  • Ο Ολυμπιακός θα χάσει την ευκαιρία να προηγηθεί στο ημίχρονο,αφού ο Μπακαγιόκο βρέθηκε με την πλάτη προς το τέρμα του Λουσίνι,αλλά αδράνησε και η μπάλα έφυγε στα δεξιά.
  • Τέλος α' ημιχρόνου.
  • Άρχισε το β ημίχρονο...
  • 50' O Ράνιτς εκτέλεσε πάνω από το δοκάρια το νέο φάουλ που σφυρίχτηκε σε πολύ καλή θέση υπέρ των γηπεδούχων.
  • 55' Ο Μπονέρης στην θέση του Τοντόροφ για τις Σέρρες.
  • 58' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ! 1-2 Γκολ ο Ογιαρμπίντε!
  • Οι αμυντικοί σταμάτησαν στην πάσα του Πινδώνη ,ο Ογιαρμπίντε όμως βγήκε από κανονική θέση και πλάσαρε όμορφα τον Λουσίνι.
  • 59' Ο Ανιέτε στην θέση του Γαλάνη για τον Ολυμπιακό.
  • 61' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακο με την σέντρα σουτ του Μπακαγιόκο να αποκρούεται από τον Λουσίνι!
  • 62' Νέα τεράστια ευκαιρία ο Μπακαγιόκο αφήνει όμορφα στον Ανιέτε του οποίου το πλασέ αποκρούεται με υπερένταση από τον Λουσίνι!
  • 65'Δοκάρι για τις Σέρρες.Ο Ανάκογλου «έπιασε» ένα ξερό σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα τράνταξε την δεξιά κάθετη δοκό του Γκίτκου.
  • 66' Ο Καρράς αντί του Κατσιαρού για την ομάδα μας.
  • 68' Νέο επικίνδυνο σουτ του Ανάκογλου βγαίνει κόρνερ.Ισορόπησε το παιχνίδι ο Πανσερραικός μετά από ένα 20 λεπτο καθολικής υπεροχής του Ολυμπιακού.
  • 69' Ο Γιαννόπουλος στην θέση του Ράνιτς.
  • Μόνιμα σφυρίγματα του Γρανά με φάουλ γύρω από την περιοχή του Ολυμπιακού,δίνει συνεχώς την ευκαιρία στους γηπεδούχους να «κλείσουν» την ομάδα μας.
  • 85' Διαμαρτύρεται ο Μπανκουρά για σπρώξιμο στην μεγάλη περιοχή.«Παίζεται» από τον Γρανά.
  • 85' Κίτρινη κάρτα στον Σιάκα.
  • 89' Τελευταία αλλαγή για την ομάδα μας.Ο Κόλεφ στην θέση του Μπακαγιόκο.
  • 90' Σουτ του Γιαννόπουλο δίπλα στο δοκάρι του Γκίτκου.
  • Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
  • 90+2 ΓΚΟΛ για τις Σέρρες!Ο Γκίτκος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του σε μία φάση που έδειχνε να τελειώνει και ο Γκουγκουλιάς ισοφάρισε για τις Σέρρες.
  • Τέλος του παιχνιδιού ,ο Ολυμπιακός έχασε ένα παιχνίδι μέσα από τα χέρια του.