Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2012

Ολυμπιακός Βόλου - Φωκικός 0-0 (τελικό)

Παρακολουθήστε σε ζωντανή ροή την προσπάθεια του Ολυμπιακού να αναρριχηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός δεν θα έχει τις υπηρεσίες του τραυματία Ντεβάλις και του στρατευμένου Γουσούλη ενώ Γκοτόβος και Τσιάτσιος επιστρέφουν από τις τιμωρίες τους.

Διαιτητής του αγώνα ορίστηκε ο κ. Απόστολος Σημαιάκης (ΕΠΣ Χαλκιδικής), ενώ βοηθοί θα είναι οι κ.κ. Γεώργιος Κελαζόγλου και Στυλιανός Γούτας, επίσης από ΕΠΣ Χαλκιδική.
Αναμένονται 50-100 φίλοι της ομάδας της Άμφισσας.

Δείτε την μικρή έστω προϊστορία των δύο ομάδων...ΕΔΩ!

Οι τιμές των εισιτηρίων για τον αγώνα Ολυμπιακός Βόλου-Φωκικός είναι 50, 30, 15 και 10 ευρώ.

Την Κυριακή, ημέρα του αγώνα τα εκδοτήρια του Πανθεσσαλικού Σταδίου θα ανοίξουν 2 ώρες πριν την έναρξη του. (από 14:45).

Το παιχνίδι θα αρχίσει στις 16:45 στο Πανθεσσαλικό και δεν θα έχει τηλεοπτική κάλυψη.
  • Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
  • Ολυμπιακός Βόλου (Γιώργος Βαζάκας): Γκίτκος, Στουρνάρας, Παλαιολόγος, Γόγολος, Κατσιαρός, Μπολάτι, Πινδώνης, Παππάς, Ογιαρμπίντε, Γενκά, Ανιέτε.
  • Στον πάγκο κάθονται οι: Σταυράκης, Καρράς, Γκότοβος, Τσιάτσιος, Γαλάνης, Στογιάνοφ, Μπακαγιόκο.
  • Φωκικός (Κριστόφ Βαζέχα): Γεωργίου, Θωμόπουλος, Παπαζούδης, Κωστόπουλος, Εσόνο, Λίτσος, Τετέ, Σκαρίμπας, Ευσταθίου, Ταμπάκης, Θέος.
  • Στον πάγκο οι: Μανιάτης, Αργυρός, Γκομές, Αλμπέρτο, Χαλούλος, Μπουλούλης, Αμπντουραχμάνι.
  • Πάνω από 5.000 φίλαθλοι στο Πανθεσσαλικό αυτή την στιγμή.Η προσέλευση του κόσμου συνεχίζεται.
  • 30-40 φίλοι του Φωκικού φιλοξενούνται στο βόρειο πέταλο.
  • Άρχισε το παιχνίδι...
  • Αναγνωριστικό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά.
  • 6' Σουτ του Θέου πολύ άουτ.
  • 12' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ογιαρμπίντε, η μπάλα βρήκε στο τείχος, και ο Γεωργίου μπλόκαρε.
  • Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή της μπάλας ,αλλά πέρα από τις στημένες φάσεις,δεν έχει μπει με αξιώσεις στην περιοχή των φιλοξενουμένων.
  • 23' Κάθετη πάσα του Ανιέτε στον Γιενκά, αυτός από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε, όμως μπλόκαρε ο Γεωργίου με διπλή προσπάθεια.
  • Δυνατό μαρκάρισμα του Σκαρίμπα στον Ογιαρμπίντε τιμωρείται με κίτρινη κάρτα.
  • Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 38 όταν στην παράλληλη μπαλιά του Μπολάτι ,ο Γόγολος δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Γεωργίου.
  • Τέλος α' ημιχρόνου.Ο Ολυμπιακός έχει την πλήρη υπεροχή στο παιχνίδι αλλά οι φάσεις που δημιούργησε για γκολ είναι τρεις με τέσσερις.Ο Φωκικός έχει «κατεβεί» με πρωταρχικό σκοπό την ισοπαλία και τα καταφέρνει μέχρι τώρα.
  • Ξεκίνησε το β' ημίχρονο...
  • 49' Μπακαγιόκο στην  θέση του Παπά.Φουλ επίθεση ο Βαζάκας για να σπάσει την άμυνα του Φωκικού.
  • 56' Ο Ογιαρμπίντε έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά στον Γενγκά, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, όμως μπλόκαρε ο Γεωργίου.
  • 60' Κίτρινη κάρτα στον Μπολάτι.
  • 64΄Σουτ του Μπολάτι ,μπλοκάρει ο Γεωργίου.
  • Ο Μπολάτι έπιασε το δυνατό συρτό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
  • 73' Κίτρινη κάρτα στον Παπαζούδη του Φωκικού.
  • Πιέζει αφόρητα ο Ολυμπιακός.Ο Γαλάνης στην θέση του Ανιέτε.
  • 82' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Τσιάτσιος στη θέση του Ογιαρμπίντε.
  • 81' Αλλαγή για τον Φωκικό. Ο Γκόμες στη θέση του Θέου.
  • Κίτρινη κάρτα στον Γόγολο.
  • Στην θέση του Παπαζούδη ο Αλμπέρτο.
  • Ο Ολυμπιακός πλέον πιέζει με ανορθόδοξο τρόπο και με «γιόμες» που δεν έχουν μεγάλη τύχη.
  • Επανωμή - Καλλιθέα 2-1 ,Ηρακλής - Θρασύβουλος 2-1,Γαζωρό - Καβάλα 0-1,Πιερικός -Νίκη 2-0 ,Παναιτωλικός - Βύζας 3-0 ,Καλλονή - Παναχαΐκή 2-0,Γιαννιτσά - Λάρισα 1-0  στα υπόλοιπα παιχνίδια...
  • 86' Κίτρινη κάρτα στον Γκόμες.
  • Καλή στιγμή για τον Φωκικό με το σουτ του Ευσταθίουνα αποκρούεται σε κόρνερ από τον Γκίτκο.
  • 89' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με το σουτ του Γιενκά να αποκρούεται σε κόρνερ.
  • 93' Σουτ του Μπακαγιόκο πάνω από τα δοκάρια του Γεωργίου.
  • Τέλος παιχνιδιού 0-0 ο Ολυμπιακός «άφησε» δύο ακόμα βαθμούς!