Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2012

Δεν απάντησε στο αντιποδόσφαιρο

Ο Ολυμπιακός για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική παραχώρησε λευκή ισοπαλία και έδειξε πως αν θέλει να πρωταγωνιστήσει στην φετινή χρονιά κάτι πρέπει να αλλάξει στην ομάδα...

Οι ερυθρόλευκοι δεν μπόρεσαν να διασπάσουν τον «ταμπουρωμένο» Φωκικό που έπαιξε με 11 παίκτες πίσω από την σέντρα και περίμενε την κατάλληλη στιγμή να «χτυπήσει» σε κάποια αντεπίθεση.
Ο γηπεδούχος κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο,έπαιξε τον Φωκικό σαν τη γάτα με το ποντίκι ,αλλά τελικά οι παίκτες της Άμφισσας ήταν αυτοί που με το σφύριγμα του μετριότατου Σημαιάκη ,έγιναν ένα κουβάρι από τους πανηγυρισμούς.

Με κύριο μοχλό τον Γιένκα και τον Μπολάτι ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αναπτυχθεί από τα δύο άκρα.Οι φιλοξενούμενοι καλά διαβασμένοι,με δύο αμυντικά χαφ και ουσιαστικά 7 παίκτες μονίμως στα 3/4 του γηπέδου ,με σκληρά μαρκαρίσματα και καθυστερήσεις,μπόρεσαν να φτάσουν το παιχνίδι στο 75' χωρίς να έχουν δεχτεί γκολ.
Από εκεί και πέρα ούτε το «καθαρό μυαλό»  υπήρχε για τους ερυθρόλευκους  , ούτε η βοήθεια από τον πάγκο ,ούτε η έδρα καμίνι σαν το ΕΑΚ για να «σπρώξει» την ομάδα και να «πατήσει» κάθε είδους αντίπαλο.'Έτσι σε ένα Πανθεσσαλικό που παρά την παρουσία 5.000 και πλέον θεατών ,έμοιαζε με «ουδέτερο γήπεδο», ο Φωκικός έφυγε αλώβητος από την έδρα του Ολυμπιακού.
Ο Γιώργος Βαζάκας μπορεί να μην ανησυχεί για την ομάδα,όμως με πράξεις πρέπει να μεταδώσει αυτή την σιγουριά σε όλους τους φιλάθλους του Ολυμπιακού.
Η ομάδα της Άμφισσας είναι μια σκληροτράχηλη ομάδα ερασιτεχνικού επιπέδου.Οι φίλοι του Ολυμπιακού είχαν πάρα πολύ καιρό να δούνε τέτοιας έκτασης αντιποδόσφαιρο. Καθυστερήσεις από το 10ο λεπτό και συνεχόμενα φάουλ ήταν το σύστημα του Βαζέχα. Δεν επιτρέπεται σε ένα μέγεθος σαν τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να πάρει το τρίποντο σε αυτά τα παιχνίδια.

Η πρώτη πεζογέφυρα γεμάτη από κόσμο.
Είπαν:
Bαζέχα:«Θερμά συγχαρητήρια στην ομάδα μας.Μας βγήκε το παιχνίδι.Κανείς στην Άμφισσα δε περίμενε να έχουμε 7 βαθμούς.Δεν έχουμε κάποιο στόχο.Απλά προσπαθούμε να κερδίσουμε.Ο Ολυμπιακός έχει καλούς παίκτες.Εύχομαι καλή συνέχεια.

Βαζάκας:«Ο αντίπαλος ερχόταν από δύο νίκες. Ξέραμε πως έτσι θα παίξει ο αντίπαλος με φουλ άμυνα.Τα παιδιά προσπάθησαν να βρουν λύσεις. Δεν είχαμε καθαρό μυαλό στις τελικές και δεν πετύχαμε το γκολ.Οι αντίπαλοι είχαν πιο καθαρό μυαλό.Δε φοβάμαι τη  ομάδα.Είμαστε σε καλό δρόμο.Τους βαθμούς που χάσαμε σήμερα θα τους πάρουμε αλλού.Όταν μια ομάδα αμύνεται συνεχώς δεν κουράζεται σε αντίθεση από εμάς.Δεν ήταν το πρόβλημα η κούραση σε εμάς.Το μόνο που έλειπε ήταν το γκολ.Εκεί έχουμε το πρόβλημα.Θα το λύσουμε με τις προπονήσεις.
Οι παίκτες και ο Βαζάκας:Ο Γιένκα για μία ακόμα φορά ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας.Ανιέτε και Παπάς καλώς έγιναν αλλαγή αν και ο Ισπανός έδειξε να «ανεβαίνει» στο β' μέρος.Έλειπε ένας επιθετικός τύπου Γαλάνη από την αρχή.
Οι αλλαγές του Βαζάκα δεν βγήκαν.Πρέπει να δουλευτεί η απάντηση της ανάπτυξης της ομάδας σε τεχνικά οφ-σαίτι,αφού η κατηγορία έχει πολλούς...Φωκικούς!Περιμένουμε πολλά περισσότερα από τον Μπακαγιόκο.

Παρακολουθήσατε σε ζωντανή ροή το παιχνίδι από το VolosFans.
  • Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
  • Ολυμπιακός Βόλου (Γιώργος Βαζάκας): Γκίτκος, Στουρνάρας, Παλαιολόγος, Γόγολος, Κατσιαρός, Μπολάτι, Πινδώνης, Παππάς, Ογιαρμπίντε, Γενκά, Ανιέτε.
  • Στον πάγκο κάθονται οι: Σταυράκης, Καρράς, Γκότοβος, Τσιάτσιος, Γαλάνης, Στογιάνοφ, Μπακαγιόκο.
  • Φωκικός (Κριστόφ Βαζέχα)Γεωργίου, Θωμόπουλος, Παπαζούδης, Κωστόπουλος, Εσόνο, Λίτσος, Τετέ, Σκαρίμπας, Ευσταθίου, Ταμπάκης, Θέος.
  • Στον πάγκο οι: Μανιάτης, Αργυρός, Γκομές, Αλμπέρτο, Χαλούλος, Μπουλούλης, Αμπντουραχμάνι.
  • Πάνω από 5.000 φίλαθλοι στο Πανθεσσαλικό αυτή την στιγμή.Η προσέλευση του κόσμου συνεχίζεται.
  • 30-40 φίλοι του Φωκικού φιλοξενούνται στο βόρειο πέταλο.
  • Άρχισε το παιχνίδι...
  • Αναγνωριστικό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά.
  • 6' Σουτ του Θέου πολύ άουτ.
  • 12' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ογιαρμπίντε, η μπάλα βρήκε στο τείχος, και ο Γεωργίου μπλόκαρε.
  • Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή της μπάλας ,αλλά πέρα από τις στημένες φάσεις,δεν έχει μπει με αξιώσεις στην περιοχή των φιλοξενουμένων.
  • 23' Κάθετη πάσα του Ανιέτε στον Γιενκά, αυτός από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε, όμως μπλόκαρε ο Γεωργίου με διπλή προσπάθεια.
  • Δυνατό μαρκάρισμα του Σκαρίμπα στον Ογιαρμπίντε τιμωρείται με κίτρινη κάρτα.
  • Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 38 όταν στην παράλληλη μπαλιά του Μπολάτι ,ο Γόγολος δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Γεωργίου.
  • Τέλος α' ημιχρόνου.Ο Ολυμπιακός έχει την πλήρη υπεροχή στο παιχνίδι αλλά οι φάσεις που δημιούργησε για γκολ είναι τρεις με τέσσερις.Ο Φωκικός έχει «κατεβεί» με πρωταρχικό σκοπό την ισοπαλία και τα καταφέρνει μέχρι τώρα.
  • Ξεκίνησε το β' ημίχρονο...
  • 49' Μπακαγιόκο στην  θέση του Παπά.Φουλ επίθεση ο Βαζάκας για να σπάσει την άμυνα του Φωκικού.
  • 56' Ο Ογιαρμπίντε έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά στον Γενγκά, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, όμως μπλόκαρε ο Γεωργίου.
  • 60' Κίτρινη κάρτα στον Μπολάτι.
  • 64΄Σουτ του Μπολάτι ,μπλοκάρει ο Γεωργίου.
  • Ο Μπολάτι έπιασε το δυνατό συρτό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
  • 73' Κίτρινη κάρτα στον Παπαζούδη του Φωκικού.
  • Πιέζει αφόρητα ο Ολυμπιακός.Ο Γαλάνης στην θέση του Ανιέτε.
  • 82' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Τσιάτσιος στη θέση του Ογιαρμπίντε.
  • 81' Αλλαγή για τον Φωκικό. Ο Γκόμες στη θέση του Θέου.
  • Κίτρινη κάρτα στον Γόγολο.
  • Στην θέση του Παπαζούδη ο Αλμπέρτο.
  • Ο Ολυμπιακός πλέον πιέζει με ανορθόδοξο τρόπο και με «γιόμες» που δεν έχουν μεγάλη τύχη.
  • 86' Κίτρινη κάρτα στον Γκόμες.
  • Καλή στιγμή για τον Φωκικό με το σουτ του Ευσταθίουνα αποκρούεται σε κόρνερ από τον Γκίτκο.
  • 89' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με το σουτ του Γιενκά να αποκρούεται σε κόρνερ.
  • 93' Σουτ του Μπακαγιόκο πάνω από τα δοκάρια του Γεωργίου.
  • Τέλος παιχνιδιού 0-0 ο Ολυμπιακός «άφησε» δύο ακόμα βαθμούς  στην προσπάθειά του για επάνοδο στην Super League!

Μείνετε συντονισμένοι..Σε λίγο το βίντεο του αγώνα!