Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου 2012

Για 15' ήταν Ολυμπιακός!

O Ολυμπιακός μπροστά σε 3.500 φίλους του έχασε με σκορ 1-2 από τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης.

Η ομάδα κατά διαστήματα έδειξε καλά στοιχεία,ιδιαίτερα στο β' ημίχρονο.Τα δύο γκολ που δέχτηκε προήλθαν από λάθη των δικών μας παικτών που πρέπει να δουλέψουν την αμυντική τακτική τους.
Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού πρέπει να κατανοήσουν πως δεν πρόκειται να ξαναδούν σύντομα την ομάδα -κέντημα που διέλυσε ο Γερουλάνος.O νέος Ολυμπιακός χτίζεται αργά και σταθερά.Από αυτά που είδαμε η ομάδα δεν έχει τα φόντα να  «περάσει» τραίνο την κατηγορία.Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε πως πρόκειται για μία ομάδα μόλις 18 ημερών με παίκτες που ακόμα η επαγγελματική τους σταδιοδρομία κρέμεται από τις αποφάσεις Πιλάβιου και Ιωαννίδη.

Από τους παίκτες του Ολυμπιακού ξεχώρισαν οι Ανιέτε, Ντεβάλις (παρά το αυτογκόλ που μας έβαλε πίσω στο σκορ) ,ο υπό δοκιμή Γαλάνης που δεν τα πήγε καθόλου άσχημα αλλά και ο Γόγολος ο οποίος δεν κάνει εύκολα το λάθος καθώς και ο Ουγιαρμπίντε.

H ροή του παιχνιδιού όπως περιγράφτηκε ζωντανά:

Ροή Α ' ημιχρόνου
Καλησπέρα από το VolosFans.com.Σε λίγη ώρα θα αρχίσει η ζωντανή περιγραφή του φιλικού παιχνιδιού μεταξύ του Ολυμπιακού Βόλου και του Ηρακλή Θεσσαλονίκης.
Οι ομάδες θα αρχίσουν με τις εξής 11άδες:
Ολυμπιακός Βόλου : Γκίτκος, Στουρνάρας, Κατσιαρός, Γκοτόβoς, Γόγολος, Πινδώνης, Τσιάτσος, Ντεβαλίς, Ανιέτε, Ουαρμπιvτε, Παππάς.

ΗΡΑΚΛΗΣ : Φιρινίδης, Σαββίδης, Βαγγελόπουλος, Γεωργίου, Σουλίδης, Τροϊρης, Παπαστεργιαννός, Νατσιόπουλος, Νατσούρας, Στεφανίδης, Λιόλιος

Ο Ολυμπιακός Βόλου ξεκινά με τον Ανιέτε στην κορυφή της επίθσεης. Ο Παπάς και ο Πινδώνης σε θέσεις επιθετικών μέσων ενώ πιο πίσω στο κέντρο οι Ντεβαλίς,Ουγιαρμπίντε,και Τσιάτσιος.Στην αμυντική γραμμή οι Στουρνάρας,Κατσιαρός,Γκότοβος ενώ ο Γόγολος θα παίξει στο κέντρο της άμυνας.Για πρώτη φορά ο Γκίτκος στο βασικό σχήμα.
Σε κλίμα συγκίνησης για τον χαμό του Μάκη το παιχνίδι.Στεφάνι καταθέτει και η ομάδα του Ηρακλή.
Το παιχνίδι αρχίζει ενώ οι οπαδοί του Ηρακλή δεν έχουν μπει ακόμα στις κερκίδες.
Ένα μεγάλο πανό στο πέταλο της Αγ.Δημητρίου αφιερωμένο στο αδικοχαμένο Μάκη Σπάνια από τους Austrian Boys.
Κατάμεστο το « μισό» ΕΑΚ με πάνω από 4.000 φιλάθλους!
Με μαύρα περιβραχιόνια οι παίκτες του Ολυμπιακού.Το παιχνίδι άρχισε με ενός λεπτού σιγή προς τιμήν του Μάκη.

Αναγνωριστικό στα παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της συνάντησης με τον Ολυμπιακό να ελέγχει.
Χωρίς φάση στο πρώτο 10λεπτο του αγώνα.
Η πρώτη σέντρα του Κατσιαρού από τα δεξιά δεν ανησύχησε τον Φιρινίδη.
Σέντρα σουτ του Σουλίδη στο 13' δεν ανησυχεί τον Γκίτκο.
Φάουλ του Ουγιαρμπίντε μπλοκάρει ο Φιρινίδης πριν τον Γκότοβο στο 17'.
Σουτ του Γεωργίου μετά από λάθος του Γόγολου δεν ανησυχεί τον Γκίτκο.
ΓΚΟΛ!! Τραγικό λάθος του Ντεβάλις καθώς στην προσπάθεια να γυρίσει την μπάλα στον Γκίτκο τον πλάσαρε ψιλοκρεμαστά.0-1 για τον Ηρακλή.
Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 20' με τον Ανιέτε να μην προλαβαίνει την βαθιά μπαλιά.
Σέντρα του Πινδώνη στο κέντρο της άμυνας του Ηρακλή στο 24' ,αλλά ο Ανιέτε στην τρίπλα χάνει την μπάλα πριν σουτάρει.
Σουτ του Στεφανίδη πάνω από τα δοκάρια του Γκίτκου στο 27'.
Μπήκαν οι φίλοι του Ηρακλή στο γήπεδο.

Δεν αρέσει ο Ολυμπιακός μέχρι τώρα αφού οι παίκτες ακολουθούν ένα επιφυλακτικό στυλ παιχνιδιού.
34' Στην θέση του Γκίτκου ο Σταυράκης.
Ο Παπάς σε σπριντ που έκανε πέρασε και τον Φιρινίδη αλλά πρι μπορέσει να γυρίσει την μπάλα προς το τέρμα πέρασε άουτ.
Ο Γόγολος αφήνει την θέση του στον Ανδρίκο αφού ο αμυντικός του Ολυμπιακού συγκρούστηκε με τον Γεωργίου και έκτοτε δεν αισθάνεται καλά.
Καλό ψιλοκρεμαστό σουτ του Ουγιαρμπίντε στο 42' περνάει άουτ.
Κεφαλιά του ΝτεΒάλις μετά από σέντρα του Παπά περνάει άουτ.
44' Εκτέλεση φάουλ του Ουγιαρμπίντε περνάει ανεκμετάλλευτη.
45' Αντεπίθεση του Ηρακλή με τον Στεφανίδη κόβεται από τον Γκότοβο με τάκλιν.
Τέλος του α΄ημιχρόνου με έναν μετριότατο Ολυμπιακό που ακόμα δεν είναι έτοιμος υπό τα συνθήματα των 4000 βολιωτών και των 300 Ηρακληδέων που με μία φωνή «στολίζουν» τον πρόεδρο της Νίκης Ν.Ιωνίας κο Πάτση.

Ροή Β' Ημιχρόνου

Αρχίζει το β' ημίχρονο. Μαυριδής στην θέση του Γεωργίου και Χιονίδης στην θεση του Νατσούρα για τον Ηρακλή.Ο Γαλάνης στην θέση του Παπά για τον Ολυμπιακό.
Πέναλτι για τον Ολυμπιακό μετά την ανατροπή του ΝτεΒάλις από τον Φυρινίδη.
ΓΚΟΟΟΟΛ! Ο Ογιαρμπίντε ισοφαρίζει με πολύ όμορφη εκτέλεση πέναλτι 1-1!
Καλή ευκαιρία με τον Γαλάνη να μην μπορεί να σκοράρει με κεφαλιά μετά την μπαλιά του Ουγιαρμπίντε.
Ο Πετρίεβιτς στην θέση του Σαββίδη για τον Ηρακλή.
O Ανιέτε στρώνει όμορφα στον Γαλάνη,αυτός με συρτή σέντρα στην καρδιά της περιοχής αναγκάζει τον Παπαστεργιανό να βγάλει σε κόρνερ.
Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να πολιορκεί με συνεχή σουτ την περιοχή του Ηρακλή.Ανιέτε και Πινδώνης χάνουν δύο μεγάλες ευκαιρίες.
Καλή ευκαιρία για τον Ηρακλή στο 58' .Σέντρα και ο Χιονίδης από κοντά δεν καταφέρνει να πλασάρει τον Σταυράκη.
Βαθιά μπαλιά προς τον Γαλάνη αναγκάζει τον Φυρινίδη να βγει εκτός περιοχής για να απομακρύνει.
Σέντρα του Στουρνάρα η κεφαλιά όμως του Γαλάνη περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φυρινίδη.
Ο Εμμάνουελ Ρόκα στην θέση του Σταυράκη.O Θόρια στην θέση του Νατσιόπουλου.
Ο Καρράς στην θέση του Στουρνάρα για τον Ολυμπιακό.
O Πασκούλιεφ πέρασε στην θέση του Λιόλιου για τον Ηρακλή στο 67'.
O Φυρινίδης για μία ακόμα φορά θα επέμβει στην σέντρα του Ντεβάλις.
Ο Βοσνιάδης στην θέση του Φυρινίδη.
ΓΚΟΛ!! Λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού αφού ο Κωσταντινίδης επωφελήθηκε σέντρα του Σουλίδη και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνιά του Ρόκα.1-2 για τον Ηρακλή κόντρα στην ροή του αγώνα στο 74'.
Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με το σουτ του Ανιέτε να βγάζει την τελευταία στιγμή ο Βοσνιάδης ενώ στην επαναφορά ο Ουγιαρμπίντε σημειώνει το γκολ αλλά ο επόπτης Κόκκαλης το ακυρώνει πιθανώς ως οφ-σάιτ.
Ο Τσιλιανίδης στην θέση του Στεφανίδη.
83' O Kοτζαθανάσης στην θέση του Πινδώνη.Ο νεαρός αμέσως βγάζει φαρμακερή σέντρα με τον Βοσνιάδη να αποκρούει με αστάθεια αλλά ο Ανιέτε να μην μπορεί να πλασάρει.
86' Οι Ναουμίδης,Μπόρας , στην θέση των Γκότοβο,Κατσιαρού.
88' Νέα φαρμακερή σέντρα του Γαλάνη ,αλλά ο Ανιέτε και ο Ουγιαρμπίντε δεν μπορούν να πλασάρουν την μπάλα στο κενό τέρμα!
89' Κίτρινη κάρτα στον Μπόρα.
90' Όμορφη σέντρα του Ντεβάλις ο Βοσνιάδης αποκρούει με γροθιές πριν τον Κοτζαθανάση και τον Γκότοβο.Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να ισοφαρίσει.
Τέλος του παιχνιδιού.Ο Ολυμπιακός έχασε 1-2 με μέτρια εμφάνιση.