Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου 2012

Αρχίζει να αρέσει...

Ο Ολυμπιακός Βόλου αποδίδοντας ανά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο νίκησε τον Οδυσσέα Κορδελιού με σκορ 1-0!

Αντεγκλήσεις με οπαδούς της Νίκης

Μπροστά σε 2.500 φίλους του ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Οδυσσέα Κορδελιού,ομάδα Γ' Εθνικής με σκορ 1-0.Αποδίδοντας στο β' ημίχρονο καλό ποδόσφαιρο η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα δείχνει πως με αρκετή δουλειά ακόμα αλλά και με ενίσχυση,θα μπορέσει να αντεπεξέλθει στο δύσκολο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής.

Το παιχνίδι σημάδεψαν μικροεπεισόδια μεταξύ οπαδών της Νίκης και του Ολυμπιακού Βόλου στην Οδό Αναπαύσεως.Η αστυνομία μάλιστα έκανε μία σύλληψη.

Στα του παιχνιδιού...
Ο Γιώργος Βαζάκας θέλει τον Ολυμπιακό αμυντική και  «σφιχτή» ομάδα.Εξ' ου και η εμπιστοσύνη του σε σύστημα με δύο αμυντικά χαφ.Ο Ολυμπιακός έδειξε να βρίσκει στο β' ημίχρονο την λύση των επιθέσεων με πλαγιοκοπήσεις.Ασφαλώς το «δέσιμο» της ομάδα ακόμα δεν επιτρέπει πολλούς αυτοματισμούς μεταξύ των παικτών,κάτι που οι φίλοι του Ολυμπιακού είχαν συνηθίσει στην ομάδα του 2010-11.
Μας άρεσε ο Ανιέτε,ο Παππάς,ο Γκότοβος,o Γαλάνης και ο Oyarbide.
Ολυμπιακός Βόλου (Γ. Βαζάκας): Σταυράκης (46' Ρόκα), Στουρνάρας (59' Παππάς), Καρράς, Γόγολος(89' Ναουμίδης), Γκότοβος (89' Ανδρίκος), Πινδώνης, Τσιάτσιος (81' Κοτζαθανάσης), Ντεβάλις (59' Μπολάτι), Μπακαγιόκο (46' Γαλάνης), Ουαρμπίντε (78' Γιενγκά), Ανιέτε.

Οδυσσέας Κορδελιού (Α. Αλεξίου): Κραβαρίτης, Θυμιόπουλος(70' Νικολαΐδης), Παπαργυρίου, Παπαδόπουλος, Λαμπάκης, Λαζαρίδης, Αχαλινόπουλος, Σάρρος, Μπολώσης (83' Σάλιβαν), Ευθυμιάδης (62' Πεχλιβάνης), Ιβανίδης
Διαιτητής: Δημητριάδης Κυριάκος

Παρακολουθήσατε ζωντανά λεπτό προς λεπτό την ροή του αγώνα
  • Καλησπέρα από το Πανθεσσαλικό Στάδιο Βόλου.Σε λίγη ώρα θα ξεκινήσει το φιλικό παιχνίδι μεταξύ του Ολυμπιακού Βόλου και του Οδυσσέα Κορδελιού.
  • Οι δύο ομάδες έχουν ξανασυναντηθεί σε επίσημο αγώνα στο παρελθόν.Το έτος 85-86 στην Β' Εθνική ο Ολυμπιακός νίκησε τους Θεσσαλονικείς με 5-1 στο ΕΑΚ,ενώ την προηγούμενη χρονιά για την Γ' Εθνική είχε ηττηθεί στον Βόλο με 0-1.Το 1980 και πάλι στα πλαίσια της Β΄Εθνικής ο Ολυμπιακός είχε νικήσει και στα δύο παιχνίδια (2-3,2-0).
  • Φέτος ο Οδυσσέας θα αγωνιστεί στην Γ' Εθνική.
  • Ξεκίνησε το παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό.
  • Ο πρόεδρος της ομάδας κος Μποτσιβάλης χειροκροτήθηκε παρατεταμένα κατά την είσοδό του στο γήπεδο.
  • Ο Ολυμπιακός θα αρχίσει με την παρακάτω ενδεκάδα: Άγγελος Σταυράκης ,  Δημήτρης Τσιάτσιος , Βαγγέλης Στουρνάραςταμάτης Καρράς Βαγγέλης Γκότοβος Σπύρος Γόγολος Luis Oyarbide Θανάσης Πινδώνης Antonio Anete Ibrahim Bakayoko  Javier Devalis
  • Με 4-2-3-1 κατεβάζει την ομάδα ο Βαζάκας.Σε θέση αμυντικών χαφ οι Πινδώνης και Oyarbide.Πιο πίσω από τα προηγούμενα παιχνίδια ο Anete.
  • Η πρώτη προσπάθεια του αγώνα για τον Οδυσσέα ,ένα επικίνδυνο μακρινό σουτ «έβγαλε» σε κόρνερ ο Σταυράκης.
  • Περίπου 3000 φίλαθλοι του Ολυμπιακού στις κερκίδες του Πανθεσσαλικού με την προσέλευση του κόσμου να συνεχίζεται.
  • Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 6' με την σέντρα του Μπακαγιόκο ,το σουτ  του Ντε Βάλις και η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Κραβαρίτη!
  • Συμπληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο με τον Ολυμπιακό να στερείται φαντασίας στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.Μας κάνει εντύπωση πόσο ψηλά ανεβαίνει ο Μπακαγιόκο να ζητήσει την μπάλα.
  • Τρία κόρνερ για τον Οδυσσέα,δύο για τον Ολυμπιακό.
  • Σουτ του Μπολόσι ,μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Σταυράκης στο 24'.
  • Κινητικός ο Οδυσσέας δείχνει να κοντράρει στα ίσια τον Ολυμπιακό.Αντίθετα οι μπαλιές των ερυθρόλευκων χαφ κόβονται εύκολα από τους Θεσσαλονικείς.
  • Σουτ του Στουρνάρα μόλις άουτ στο 27'.
  • Ανατροπή του Μπακαγιόκο στην μεγάλη περιοχή στο 29', ο Δημητριάδης λέει «παίζεται».
  • Μπέρδεμα του Θυμιόπουλου με τον Κραβαρίτη ο οποίος βγάζει την τελευταία στιγμή την μπάλα για το τρίτο κόρνερ του Ολυμπιακού.Στην αντεπίθεση ο Οδυσσέας κέρδισε το τέταρτο κόρνερ.
  • Μεγάλη ευκαιρία για το Κορδελιό αφού μετά την εκτέλεση κόρνερ ,ο Ιβανίδης στην μικρή περιοχή έπιασε την κεφαλιά και υποχρέωσε τον Σταυράκη σε εντυπωσιακή απόκρουση.
  • Κεφαλιά του Γκότοβου μετά από το τέταρτο κόρνερ του Ολυμπιακού,ο Κραβαρίτης δεν ανησυχεί στο 33'.
  • Πιο κινητικός ο Ολυμπιακός το τελευταίο δεκάλεπτο,βρίσκει διεξόδους κυρίως με τον Oyarbide.
  • Τέλος του α' ημιχρόνου...Σαφώς ο Ολυμπιακός θέλει ακόμα χρόνο αφού ουσιαστικά βρίσκεται στην 20η μέρα προετοιμασίας.Κατά κάποια χρονικά διαστήματα πάντως δείχνει ικανός να ξεσηκώσει τους φιλάθλους.
  • Ξεκίνησε τον β' ημίχρονο.Στο παιχνίδι ο  Βασίλης Γαλάνης  στην θέση του Μπακαγιόκο.
  • Στην θέση του Σταυράκη ο  Manuel Roca .
  • Πιέζει ο Ολυμπιακός χωρίς να έχει κάνει την μεγάλη φάση.
  • Ο Τσιάτσιος θα πιάσει το πολύ δυνατό σουτ και θα υποχρεώσει τον Κραβαρίτη σε απόκρουση στο 58'.
  • Moναδική ευκαιρία στο 60' με τον Ανιέτε να πλασάρει και τον Κραβαρίτη να αποκρούει με ένταση.
  • Οι 3.500 φίλοι του Ολυμπιακού με φωνές συνεχώς δεν έχουν βάλει «γλώσσα» μέσα...
  • Στη θέση του Στουρνάρα ο  Matias Bolatti  και του Devallis ο  Χάρης Παππάς .
  • Όμορφη σέντρα του Πινδώνη από τα δεξιά μπλοκάρει ο Κραβαρίτης.
  • Kεφαλιά του Bolatti μετά από σέντρα του Oyarbide μόλις άουτ.
  • ΓΚΟΟΟΛ!! Ο Παππάς χρίζεται σκόρερ με τον Αννιέτε να ανοίγει την μπάλα στον Καρρά και αυτός με σέντρα να βρίσκει τον Παππά ο οποίος με δυνατό σουτ σκοράρει.
  • Μεγάλη ευκαιρία με την μπάλα να καταλήγει το δοκάρι μετά το σουτ του Γαλάνη.Στην επαναφορά νέα ευκαιρία με τον Κραβαρίτη να αποκρούει σε κόρνερ.