Η απόφαση της ΕΠΣΘ να ορίσει τον τελικό Κυπέλλου ΕΠΣΘ την ίδια ώρα με το παιχνίδι της Κυριακής που δίνει η μεγάλη ομάδα της πόλης ,ήδη προκάλεσε τις πρώτες αντιδράσεις των φιλάθλων.
Οι Red Eagles με ανακοίνωσή τους καλούν την διοργανώτρια ΕΠΣΘ να μην σαμποτάρει το παιχνίδι του Ολυμπιακού.
«
Καλούμε την ΕΠΟ , την ΦΙΦΑ, την ΟΥΕΦΑ, την football League , την ΕΠΑΕ ,τηνNova , το OTENET TV και τον υφυπουργό αθλητισμού να καθίσουν σε ένα τραπέζι και να επικρατήσει η λογική .Να πάρουν μια κοινή απόφαση ώστε να προσπαθήσουν να αλλάξουν την απόφαση του προέδρου της ΕΠΣΘ , να αλλάξει την ώρα του μεγάλου τελικού κυπέλλου της ΕΠΣΘ που έχει καθοριστεί από τον ίδιο να πραγματοποιηθεί 3:00 τη Κυριακή την ίδια ώρα με το ματς του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΒΟΛΟΥ – ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ.»