Κυριακή 18 Απριλίου 2010

Τεσσάρα ανόδου!

Μπορεί η άνοδος να μην γιορτάστηκε με την μαθηματική επίτευξη του στόχου από σήμερα,το πάρτι ανόδου όμως θα είναι μάλλον διπλό
.Μια ανάσα από την κατάκτηση του τίτλου είναι πλέον ο Ολυμπιακός αφού με την νέα «τεσσάρα» αποσπάστηκε στην βαθμολογία 4 βαθμούς από την Κέρκυρα.

Ο Ολυμπιακός άρχισε το παιχνίδι με τον Σάκη Τσιώλη να εφαρμόζει το 4-4-2 με προωθημένους τους Σολάκη και τον Σιαλμά.Το κέντρο παρέμεινε αναλλοίωτο σε σύγκριση με τους προηγούμενους αγώνες με τους Ροτζέριο,Μόνχε και Ουμπίντες.Πάντως ο άξονας σήμερα δεν λειτούργησε καλά και ανάπτυξη του παιχνιδιού ήταν σχετικά ανορθόδοξη με τον Ροτζέριο να βρίσκεται σε μέτρια ημέρα.
Οι Bολιώτες μπορεί να  αιφνιδιάστηκαν στο α' μέρος από το γρήγορο γκολ των φιλοξενουμένων και έπειτα και για το επόμενο 20λεπτο να εγκλωβίστηκαν στην κλειστή αμυντική διάταξη του Αγροτικού Αστέρα,αλλά αυτό δεν κράτησε για πολύ.Οι πλευροκοπήσεις των γηπεδούχων «ξεκλείδωσαν» εύκολα την καλύτερη μέχρι σήμερα άμυνα του πρωταθλήματος και οδήγησαν τον Ολυμπιακό σε ακόμα μία εύκολη νίκη.Οι βαθμοί που χρειάζονται πλέον για την μαθηματική επίτευξη της ανόδου είναι δύο,ενώ κοντά είναι και ο τίτλος του πρωταθλητή μετά την σημερινή ήττα της Κέρκυρας.

Ο Αγροτικός Αστέρας έκανε την πρώτη υποψία ευκαιρίας στο 2' όταν επικίνδυνη σέντρα του Μπάρμπα απομάκρυνε ο Ροτζέριο.Ο Ολυμπιακός Βόλου απάντησε στο 12' με ένα πανέμορφο γυριστό σουτ του Σολάκη μετά από σέντρα του Σιαλμά από τα δεξιά,το οποίο όμως πέρασε άουτ.Ο Αγροτικός Αστέρας αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και σε μία αντεπίθεση βρήκε απροετοίμαστη την άμυνα των γηπεδούχων και ο Τσουκαλίδης με κεφαλιά «ψαράκι» σημείωσε το 0-1 στο 17ο λεπτό.Η ομάδα του Βόλου αντέδρασε και σε μία επιθετική ενέργεια του Ψυχογιού πέρασε στην κατάλληλη στιγμή στον Σιαλμά ο οποίος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Γιακουμή.Ο Αλβάρεζ διαμαρτυρήθηκε σε μαρκάρισμά του μέσα στην μεγάλη περιοχή στο 25' αλλά ο διαιτητής του αγώνα έδωσε επιθετικό φάουλ.Οι ερυθρόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν στο 32΄όταν ο Αρβανίτης ανατράπηκε στην μεγάλη περιοχή αλλά και πάλι ο Γκιόλιας δεν υπέδειξε παράβαση.Στην συνέχεια της φάσης μετά από σέντρα του Ψυχογιού, ο Γιακουμής πραγματοποίησε λανθασμένη έξοδο και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του αφού του έφυγε από τα χέρια του.Ο τερματοφύλακας των σταχυοφόρων διαμαρτυρήθηκε για φάουλ του Σολάκη κατά την έξοδό του.Ο Ολυμπιακός κατάφερε την ανατροπή του σκορ πριν την λήξη του ημιχρόνου.Ο Ροτζέριο έκανε μια θαυμάσια  προσωπική ενέργεια,έβγαλε την σέντρα και ο Σολάκης επισφράγισε την υπεροχή του Ολυμπιακού και με κεφαλιά έκανε το 2-1.Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να αυξήσει κι άλλο την διαφορά αλλά το ανάποδο «ψαλίδι» του Ροτζέριο και το πλασέ του Σιαλμά πέρασαν ελάχιστα άουτ.

Ο Αγροτικός Αστέρας μπήκε στο β' ημίχρονο με σκοπό να «παγώσει» όσο μπορεί το παιχνίδι και να προσπαθήσει με κάποια αντεπίθεση μήπως και απειλήσει την εστία του Κηπουρού.Πολύ γρήγορα πλήρωσε την τακτική αυτή αφού οι γηπεδούχοι άρχισαν να επιτίθενται και πάλι «κατά ρυπάς».Έτσι στο 57' έκαναν τρία τα τέρματά τους μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ουμπίντες  όταν ο Λιαπάκης πήδηξε πιο δυνατά από όλους και με κεφαλιά «κάρφωσε» την μπάλα στα δίχτυα του Γιακουμή.Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε και στην επόμενη φάση ο Μόνχε με κεφαλιά απείλησε χωρίς αποτέλεσμα,αφού η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυντικών λίγο πριν περάσει την γραμμή.O Ολυμπιακός χωρίς πλέον να χρειάζεται να ανεβάσει ρυθμούς έφτανε με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή.Σε μια τέτοια φάση ο Βαγγελόπουλος φάνηκε να ανατρέπει τον Λιαπάκη και ο Γκιόλιας υπέδειξε το σημείο του πέναλτι.Ο Σολάκης ευστόχησε κάνοντας το 4-1.Ο Καπετάνος είχε την τελευταία ευκαιρία του αγώνα αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ.

Ολυμπιακός Βόλου: Κηπουρός, Ψυχογιός (79'Κοτίτσας), Ζαραδούκας, Αρβανίτης, Λιαπάκης, Άλβαρεζ, Ουμπίντες, Μόνχε (67'Πλιάγκας),Ροτζέριο, Σιαλμάς (46'Καπετάνος), Σολάκης.

Αγροτικός Αστέρας: Γιακουμής, Μπάρμπας, Γ. Παπαδόπουλος, Βαγγελόπουλος, Χασιώτης, Ν. Παπαδόπουλος, Σκλιοπίδης, Τσουκαλίδης, Καθάριος, Τσούκλης, Στεφανίδης.

Η συνέντευξη τύπου:

Ο προπονητής του Αγροτικού Αστέρα Μάκης Χάβος δήλωσε:«Σύμφωνα με την γνώμη μου το σκορ είναι πλασματικό.Τα παιδιά λένε πως το πρώτο γκολ ήταν μάλλον φάουλ στον τερματοφύλακα.Ο Αγροτικός Αστέρας προσφέρει στην κατηγορία και είναι μια ιστορική ομάδα.Μακάρι να μας έφτιαχναν και ένα καλύτερο γήπεδο.Εύχομαι στον Ολυμπιακό καλή πορεία στην Σούπερ Λίγκα»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Σάκης Τσιώλης δήλωσεΠιστεύω πως το αποτέλεσμα είναι δίκαιο.Έχω την άποψη πως το πρώτο γκολ ήταν καθαρό.Αλλά πέρα από αυτό κάναμε ευκαιρίες,είχαμε δοκάρια και ήμασταν καλύτεροι.Η ομάδα αυτή ζει υπό πίεση και ακόμα και η προπόνηση που κάνουν τα παιδιά είναι προπόνηση πρωταθλητών και έχουν μάθει να ανταποκρίνονται πλέον έτσι.Όταν από πίσω σου έχεις αυτόν τον υπέροχο κόσμο δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς .Ήμαστε πολύ κοντά στον στόχο πλέον αφού πιάσαμε το όριο των 62 βαθμών.Μέχρι τώρα με τόσους βαθμούς ανεβαίνεις κατηγορία.Χρειαζόμαστε ακόμα δύο βαθμούς αλλά ακόμα και αν έχουμε ένα δύσκολο πρόγραμμα πιστεύω πως θα πάρουμε περισσότερους.Αν τελειώναμε σήμερα μαθηματικά με την άνοδο εντός της επόμενης εβδομάδας θα τελειώναμε το θέμα παραμονής μου στην ομάδα.Πάντως την Τρίτη έχουμε ραντεβού με τον πρόεδρο στην Αθήνα για να συζητήσουμε τα πλάνα για τον επόμενο χρόνο.Είναι μεγάλο πλεονέκτημα να έχεις την εκτίμηση του κόσμου.

• Με πολλά λάθη οι υποδείξεις του βοηθού Τζωρτζάκου ο οποίος έβλεπε κόρνερ υπέρ των φιλοξενούμενων σε κάθε αμφισβητούμενη κόντρα.
  • Έξαλλος ήταν ο Αχιλλέας Μπέος με τους παίκτες του Αγροτικού Αστέρα και ιδιαίτερα με τον Τσουκαλίδη στην φάση της ισοφάρισης.Ο παίκτης του Αγροτικού Αστέρα ήταν ερειστικός καθ'όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.
  • Περί στις 4.000 φίλοι του Ολυμπιακού παραβρέθηκαν στις κερκίδες του ΕΑΚ.
  • Συνθήματα υπέρ της παραμονής του Σάκη Τσιώλη ακούστηκαν από την πλευρά των Austrian Boys.
  • «Κιτρινίστηκαν» οι Γιακουμής,Μπάρμπας, Γ. Παπαδόπουλος,Ν. Παπαδόπουλος για τους φιλοξενούμενους.