Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2019

Ήττα στην Αριδαία!

Μπορούσε το διπλό, αλλά το έχασε μέσα από τα χέρια του ο Ολυμπιακός Βόλου...
...που στο πρώτο του ματς στο πρωτάθλημα μετά από το ρεπό της πρεμιέρας ηττήθηκε στην Αριδαία από τον τοπικό Φ.Ο. με 78-75 στην παράταση μετά το 66-66 του κανονικού αγώνα.

Η ομάδα του Γιώργου Βλιώρα προηγήθηκε με 27-32 στο πρώτο μέρος, αλλά δέχθηκε έξι παραπάνω πόντους στην 3η περίοδο και βρέθηκε στο μείον ένα.

Ο Ολυμπιακός Βόλου, δυόμισι λεπτά πριν τελειώσει το παιχνίδι ήταν μπροστά με 60-64, αλλά δέχθηκε δύο συνεχόμενα τρίποντα και η Αριδαία προσπέρασε με 66-64, αλλά οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να ισοφαρίσουν και μάλιστα μετά τη χαμένη επίθεση των γηπεδούχων είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς. Ο Μπόγδανος ήταν άτυχος, καθώς στο σουτ που επιχείρησε η μπάλα μπήκε και βγήκε και ο Μπεκρής με δυνατό άλμα πάνω από το καλάθι επιχείρησε με φόλοου να σκοράρει, αλλά κι αυτός δεν είχε την τύχη με το μέρος του. Το ματς στην παράταση πήγαινε πόντο-πόντο, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα καλάθι μπροστά στο κρίσιμο σημείο πέτυχαν τρίποντο και πήγαν στο +5 με 78-73, με τον Ίλτσογλου απλώς να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Στον Ολυμπιακό Βόλου μιλούν για ένα δικό τους παιχνίδι, το οποίο χάρισαν στους αντιπάλους τους, καθώς συν τοις άλλοις έχασαν και περίπου 15 βολές.

Δεκάλεπτα: 15-16, 27-32, 52-51,66-66κ.α., 78-75 παρ.

ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Βάτσης): Παπαδόπουλος 8 (2), Βασίλογλου, Πέτκος 3 (1), Τοπαλίδης 2, Παντής, Πονόπουλος 6, Παπαβράαμ, Αβραμίδης 13(4), Γεωργάκης 10 (1), Μακρόπουλος 10, Παουλεάνου 19 (2), Στρέπκος 7

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βλιώρας): Μπεκρής 7 (1), Ίλτσογλου 12 (2), Καραμήτσος 11 (2), Μπόγδανος 22 (1), Σκαμάγκας 6 (2), Ευτυχίδης 2, Μούμογλου 15, Β. Μπουσκολίτης 2

Πηγή : magnesianews