Τρίτη 10 Δεκεμβρίου 2019

Μεγάλο διπλό μέσα στη Βέροια !

Με τρομερή εμφάνιση ο Ολυμπιακός Βόλου πέρασε από την Βέροια επικρατώντας των Αετών με σκορ 61-72.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν το προβάδισμα στο σκορ σε όλο το 40λεπτο και όποτε οι γηπεδούχοι “ροκάνιζαν” τη διαφορά, είχαν τις σωστές επιλογές τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Χαρακτηριστικό είναι πως στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Αετοί περιορίστηκαν στους 12 πόντους ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Βόλου άγγιξε τους 40.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ουσιαστικά συντήρηση του προβάδισμα τους και παρά τις προσπάθειες των “ασπρόμαυρων” που πλησίασαν αρκετές φορές στο σκορ, κράτησαν στο τέλος την πολύτιμη νίκη.

Ο Ολυμπιακός Βόλου είχε τρεις παίχτες με διψήφιο αριθμό πόντων και συγκεκριμένα τους Μπόγδανο 20(3), Μούμογλου 19(2) και Ιλτσόγλου με 18(2). Από την ομάδα των Αετών πρώτος σκόρερ ο Κωστής Γκεκόπουλος, που έφτασε τους 19 και τον ακολούθησε ο Κώστας Μαραπίδης με 13 και τρία τρίποντα.