Τρίτη 30 Αυγούστου 2016

Επιτυχίες το κολυμβητικό τμήμα

Σε δελτίο Τύπου του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού Β. γίνεται αναφορά στις επιτυχίες του κολυμβητικού τμήματος.

Αναλυτικά:

«Έπεσε η αυλαία για τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του τμήματος κολύμβησης της ομάδας του Ολυμπιακού Βόλου με παρουσία τόσο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων, παίδων-κορασίδων στη Θεσσαλονίκη όσο και στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης στην Αθήνα.

Πιο συγκεκριμένα στο πρωτάθλημα κλασσικής κολύμβησης που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη στις 21-24/7/2016 ο αθλητής μας Στάμος Ιωάννης κατέκτησε 3 αργυρά μετάλλια στα 400, 800 και 1500 ελεύθερο με εξαιρετικές επιδόσεις. Η επίδοσή του στα 1500 μέτρα 15λ 50δ είναι η τρίτη κάτω από τα 16 λεπτά, μετά τους Παναγιώτη Γλυκό και Κων/νο Αϋφαντή, όλοι αθλητές του Γρηγόρη Μαντά.

Οι αθλητές Ρούμπος Ιωάννης, Στριμπάκος Στράτος και Τρύπας Σωτήρης, γεννημένοι και οι τρεις το 2001 κολύμπησαν εξαιρετικά σε διπλή κατηγορία (γεννηθέντες 2000-2001) στα αγωνίσματα 200, 400, 1500 ελεύθερο και 50, 100, 200 πρόσθιο, βελτίωσαν τις επιδόσεις τους και με τις εμφανίσεις τους έδειξαν ότι το μέλλον τους ανήκει.

Η Στάμου Ελευθερία μετά από μια δύσκολη χρονιά, αφού αντιμετώπισε πολλούς τραυματισμούς, αγωνίστηκε στην κατηγορία παγκορασίδων Α στα αγωνίσματα 200, 400 και 800 ελεύθερο και κατέκτησε μια 4η, μια 5η και μία 6η θέση, σημειώνοντας ατομικά ρεκόρ.

Η αθλήτρια Κατιρτζίδη-Παπαδοπούλου Ανατολή αγωνίστηκε στην κατηγορία παγκορασίδων Α πραγματοποιώντας αξιόλογη εμφάνιση και ατομικά ρεκόρ στα 50, 100 και 200 πρόσθιο, ενώ ατύχησε για λίγα εκατοστά να προκριθεί στον τελικό των 100 μέτρων πρόσθιο καταλαμβάνοντας την 11η θέση.

Με την αγωνιστική μας ομάδα προπονούνται και δύο αθλητές που ανήκουν σε άλλους συλλόγους και συμμετείχαν στα πρωταθλήματα των κατηγοριών τους. Ο Δεσκάτας Ευάγγελος κολυμπώντας για το ΟΘΑ Καβάλας κατέκτησε μια 2η θέση στα 4×100 Μ.Α., μια 4η θέση στα 100 πρόσθιο και μια 6η θέση στα 200 πρόσθιο. Ο Δεσκάτας Στέργιος του ΑΣΕ Τρικάλων κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 400 Μ.Α. και την 4η θέση στα 200 πεταλούδα.

Χρυσά αποτελέσματα είχε η ομάδα μας και στο πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης που διεξήχθη στην Αθήνα στο κολυμβητήριο Χαϊδαρίου στις 28-31/7/2016. Συγκεκριμένα ο Λιβογιάννης Κων-νος αγωνίστηκε στα 50, 100 και 200 μέτρα με διπλά πέδιλα κατακτώντας 3 χρυσά μετάλλια και πετυχαίνοντας εξαιρετικούς χρόνους, δύο μεγάλα πανελλήνια ρεκόρ και επιδόσεις υψηλού επιπέδου.

Στην αγωνιστική κατηγορία η Τοπούζη Ματίνα κατέλαβε την 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο στα 200 μέτρα με διπλά πέδιλα και την 4η θέση τόσο στα 50 μέτρα με διπλά πέδιλα όσο και στα 100 μέτρα με διπλά πέδιλα με χρόνο 52.92. Στον αγώνα αυτόν οι αθλήτριες που κατέλαβαν την 2η- 3η και 4η θέση είχαν τον ίδιο χρόνο. Ο αθλητής Καράμπουλας Νίκος πέτυχε πολύ καλές επιδόσεις βελτιώνοντας τους ατομικούς του χρόνους.

Στην προαγωνιστική κατηγορία η Τσιδώνη Ναταλία και ο Λύτρας Νικόλας (10 ετών) κατέκτησαν από 3 χρυσά μετάλλια στις κατηγορίες τους στα 50, 100 και 200 μέτρα με διπλά πέδιλα.

Οι αθλητές της τεχνικής κολύμβησης γυμναάζονται με την προπονήτρια του συλλόγου μας κ. Νικολέττα Βελετζά.

Η εφορία της ομάδας συγχαίρει θερμά πρωτίστως τους αθλητές για την προσπάθειά τους και τις επιτυχίες τους, τους προπονητές και τους γονείς για τον καθημερινό αγώνα τους και την στήριξή τους. Συνεχίζουμε με αγάπη στο άθλημα της κολύμβησης και περιμένουμε τον Σεπτέμβρη για νέες αγωνιστικές προκλήσεις».

Βοήθησε κι εσύ το VolosFans κάνοντας κλικ σε μία από τις κορυφαίες διαφημίσεις που σε ενδιαφέρει!
Απενεργοποιήστε τον adblocker για την ομαλή λειτουργία της ιστοσελίδας.
Μάθε πρώτος τα νέα του Ολυμπιακού κάνοντας like στο προφίλ μας στο facebook...ΤΩΡΑ!